Üniversite, bilimsel veriler ışığında çağın ihtiyacına cevap veren araştırma faaliyetleri ile bilim ve teknolojiye katkıda bulunacak, donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla ülkemizin 97 inci ve başkent Ankara’nın beşinci devlet üniversitesi olarak (27648 sayı ve 21 Temmuz 2010 tarihinde resmî gazete yayımlanan karar uyarınca) 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 konservatuarla 03 Ekim 2011 tarihinde eğitime başladı.

Ülkemiz ve dünya insanlığına hizmet edecek, bilimin ve insanlığın geleceğine yön verecek, güncel konulara duyarlı, ülkeye ve topluma yön gösteren bir üniversite olma hedefini merkeze koyan üniversite; 2011’de olduğu gibi 2012-2013 eğitim öğretim yılında da, tıp, hukuk, siyasal bilgiler, insan ve toplum bilimleri, işletme ve mühendislik ve doğa bilimleri fakülteleri ile sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik bölümlerine öğrenci alımına devam etmektedir.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin kuruluşu itibariyle açılan bölümler, ülkemizin üst düzeyde ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmeye yönelik bölümlerdir. Yüksek öğretim gören bireylerin en az bir yabancı dili ileri düzeyde bilmesinin bir gereklilik olduğundan hareketle Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak öğrencilerin gelecekte yaşayacakları dil sorununu şimdiden çözüme kavuşturacak bir müfredat hazırlanmıştır.

Üniversite genelinde bir çok bölümde tamamıyla İngilizce eğitim verilirken; hukuk fakültesinde %30 İngilizce eğitimi ve hizmet sektörüne hitap eden hemşirelik bölümü ile insan ve toplum bilimleri fakültesinde ise Türkçe müfredatın yanı sıra ileri düzey mesleki İngilizce eğitimi 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilere sunulmaktadır.

YBÜ hem alanlarında söz sahibi akademisyenler için cazibe merkezi olmada hem de başarılı öğrencilerin ilgisini çekmede büyük başarı sağlamıştır. YBÜ, büyük çoğunluğu dünyanın iyi üniversitelerinde yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış akademisyenler kısa süre içerisinde üniversiteye kazandırarak akademik insan kaynağı alt yapısını ve Ankara’da İngilizce eğitim olanağı sunarak yüksek nitelikli öğrencilerin ilgilerini çekerek elit üniversiteler içerisinde kendini konumlandırma yolunda önemli adımlar atmaktadır.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, çoğu lisans ve/veya lisansüstü derecelerini ABD, Avrupa ve Türkiye’ nin önde gelen üniversitelerinden almış, tecrübeli, genç ve dinamik bir öğretim kadrosuna sahiptir.

“Öğrenci merkezli bir eğitim anlayışı ile yükseköğretime yepyeni bir soluk getirmek üzere yola çıkan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ekibi, ülkeye ve dünyamıza en üst düzeyde hizmet verebilmek için var gücüyle çalışıyor. Sadece başkent Ankara’nın değil, Türkiye ve dünyanın sayılı üniversitelerinden birisi haline geleceğimize inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz.
Ortak bir amaca gönül vermiş tüm Yıldırım Beyazıt Üniversitesi mensupları olarak aydınlık bir geleceğe tüm ülkemizle birlikte yürümenin heyecanı içindeyiz.”