Mevlana Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 2009

Üniversite Kurucu Vakfı olan Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Kültür ve Sağlık Vakfı (GESAV)’nın 2007 yılında kurulması ile birlikte kuruluş çalışmaları başlayan Mevlana Üniversitesi Temmuz 2009 yılında ülkemizin eğitim hayatına ilk adımını attı. İnsani evrensel değerlerin önde gelen temsilcisi olan Hz. Mevlana’dan ismini alan üniversitemizin hedefi, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır.

Kalıcı kampüsümüz olan Esentepe Kampüsü için ise hem Rixos kampüsüne, hem de tramvay hattına yakın hazineden tahsis edilen 450.000 m2 arazi üzerinde proje çalışmaları devam etmektedir. Öğrencilerimizin ihtiyaç duyabileceği barınma, ulaşım, sosyal, sağlık, spor ve eğlence ile tüm fırsatların en konforlu sunulacağı kampüste eğitim binaları Selçuklu mimarisinde gayet modern bir şekilde tasarlanmaktadır.

Akıllı bina konseptinde son teknolojinin kullanılacağı hastane Üniversite bünyesinde bulunan Tıp ve Eczacılık Fakülteleri, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu (Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programları) ve Meslek Yüksekokulu (Tıbbi Sekreterlik, Radyoloji Teknisyenliği, Tıbbi Laboratuar, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Tıbbi Dokümantasyon” ön lisans programları) lisans, ön lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin uygulama ve araştırma çalışmalarına hizmet edecektir.

Kuruluş kanununda Tıp, Eczacılık, Hukuk, İşletme, Mühendislik ve Eğitim Fakültelerinin bulunduğu üniversitemiz 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Rixos Kampüsü’nde 30.000 m2 kapalı alanda eğitime başlamıştır. İlk yıl için Mühendislik Fakültesi bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Eğitim Fakültesi bünyesinde ise Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Türkçe Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği olmak üzere toplamda 6 bölümde öğrenci alımı yapılmıştır.