18 Aralık 1970 tarihinde Adalet Partisi’nden ayrılan grup tarafından Ferruh Bozbeyli ile 69 kurucu tarafından Ankara‘da kuruldu. Başlıca kurucuları Saadettin Bilgiç, Ferruh Bozbeyli, Faruk Sükan, Celâl Bayar’ın kızı Nilüfer Bayar Gürsoy, Samet Ağaoğlu’nun eşi Neriman Ağaoğlu, Adnan Menderes’in oğulları Yüksel Menderes ve Mutlu Menderes, Talat Asal, İlhan Darendelioğlu, Cevat Önder ve Mehmet Turgut’tur.

Ferruh Bozbeyli ilk genel başkanlığına, Bilgiç ve Yüksel Menderes de genel başkan yardımcılığına seçilmiştir. Partinin TBMM’de 41, Cumhuriyet Senatosu’nda 8 üyesi vardı. Demirel’e karşı bir politika izleyen DP, eski Demokrat Partilileri saflarına çekebilmek için siyasal af çıkarılmasını ve siyasal yasakların kaldırılmasını istedi. Demokratik Parti’nin Aralık 1972’deki kongresine Celâl Bayar kutlama telgrafı gönderdi.

12 Mart döneminde kurulan hükümetlere katılmadı ve Nisan 1973’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Bozbeyli’ye oy verdi. Bozbeyli Cumhurbaşkanı seçilemedi. 14 Ekim 1973 genel seçimlerine “Sağcıyız, Milliyetçiyiz, Demokratız” sloganıyla giren parti, oyların % 11,9’unu alarak, 45 milletvekili çıkardı. Ama Senato üçte bir yenileme seçimlerinde oyların % 10,4’ünü almasına karşın senatörlük kazanamadı. Seçimin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile koalisyon hükümeti kurmaya yanaşmayan DP, Mart 1975’te Demirel başkanlığında I. Milliyetçi Cephe (MC) Hükümeti’nin kuruluş hazırlıkları sırasında parçalandı.

Mart 1975’te parti bölündü, 12 milletvekili, Sadettin Bilgiç, Mutlu Menderes, Nilüfer Gürsoy öncülüğünde Adalet Partisi’ne geçti, Celâl Bayar da desteğini çekti. Bu kopmadan sonra DP’nin milletvekili sayısı 23’e düştü. Parti içi bir başka olumsuz gelişme de eski Demokrat Partililerin yeniden AP bünyesinde birleşme hareketine girmeleri oldu. DP böylelikle varlık nedenlerinin en önemlisini yitirmiş oldu.

12 Ekim 1975’te yapılan senato üçte bir yenileme seçimlerinde oyların ancak % 1,34’ünü alabildi ve senatörlük kazanamadı.

1977 seçimlerinde milletvekili seçilemeyen Ferruh Bozbeyli, 18 Aralık 1978’de genel başkanlıktan istifa etmiştir. 1977 seçimlerinde tek milletvekili Konya’dan seçilen Faruk Sükan genel başkan olmuştur.

DP, Ağustos 1977’de kurulan II. Milliyetçi Cephe Hükümeti’ne de katılmamıştır. Ocak 1978’de Bülent Ecevit başkanlığında kurulan koalisyon hükümetinde yer aldı ve Faruk Sükan başbakan yardımcısı oldu.

4 Mayıs 1980 tarihinde yapılan 4. Büyük Kongre’de alınan kararla kendini feshetti ve tüm mallarını Kızılay’a devretti.