aydin-menderes

Unvan

Milletvekili

Doğum Tarihi

5 Mayıs 1946

Ölüm Tarihi

23 Aralık 2011

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

Burç

Boğa boga

5775

kez görüntülendi

Aydın Menderes Kimdir?

5 Mayıs 1946 tarihinde Ankara‘da doğdu. Babası eski Başbakanlardan Adnan Menderes, annesi Berin Menderes, ağabeyleri Yüksel ve Mutlu Menderes‘tir.  Ankara Kolejini bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde 1968 yılında tamamladı.

Siyasete 1970 yılında Aydın’da Demokratik Parti’nin il başkanı olarak giren Menderes, 1977 yılında Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978 yılında aynı partinin genel idare kurulu üyesi oldu.

Menderes, 1993 yılında kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi’nde genel başkanlığına seçildi. 1994 yılında bu partiyle birleşen Demokrat Parti’de genel başkan oldu. 1995 yılında Refah Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilen Menderes, 1996’da aynı partinin genel başkan yardımcılığına getirildi.

Fazilet Partisi’nden 1999’da İstanbul milletvekili olan Menderes, aynı yıl partisinden istifa etti. 3 Kasım 2002’de DYP’den Aydın milletvekili adayı olan Menderes, DYP’nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı aşamaması üzerine parti genel başkanlığını ve siyaseti bıraktı.

Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu olan Aydın Menderes, geçirdiği trafik kazasının ardından hayati tehlikeyi atlatmış ancak kol ve bacaklarında felç oluşmuştu.

25 Kasım’da Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan Aydın Menderes, 23 Aralık 2012 günü akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Bozkurt, Aydın Menderes’in saat 20.30’da yoğun bakım ünitesinde vefat ettiğini bildirdi.

Bozkurt, Menderes’in 34 gün önce diğer bir hastaneden akciğer enfeksiyonu ön tanısıyla Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kabul edildiğini belirtti.

Yapılan ilk tetkik ve değerlendirme sonucunda, derin ven trombozu, pulmoner tromboemboli, pnömoni ve buna bağlı solunum yetmezliği tanıları konan Menderes’in takip ve tedavi altına alındığını belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Solunum kaslarında yetmezlik nedeniyle solunum cihazına bağlanmış ve daha sonraki takiplerinde gelişen çoklu organ yetmezliği ve bunlara ilaveten septik şok tablosuyla Sayın Aydın Menderes, 23 Aralık 2011 tarihinde saat 20.30’da yoğun bakım ünitesinde vefat etmiştir.”

24 Aralık 2012 günü Ankara Hacıbayram Camii’nde öğle namazına mütakip kılınan cenaze namazının ardından Menderes’in naaşı İstanbul’a götürüldü.

Menderes, pazar günü Fatih Camii’nde öğlen namazına mütakiben kılınan cenaze namazının ardından Topkapı’daki anıt mezara defnedildi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’le birlikte çok sayıda siyasetçi katıldı. Aydın Menderes’in cenazesine, Eski Başbakanlardan Tansu Çiller de katıldı. Beyaz bir başörtüsü takan Çiller Fatih Camisi’ne gelirken kendisine Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın eşlik etti.

KİM NE DEDİ?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Twitter’daki hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamalarda, Aydın Menderes’in hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendiğini ve çok üzüldüğünü belirtti. “Kendisi ile kısa süreli de olsa aynı çatı altında siyaset yapma imkanım oldu” diyen Arınç, “Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi” ifadelerini kullandı.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, yaptığı açıklamada, Aydın Menderes’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti. Masum Türker, “Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır. Menderes’e rahmet, ailesine ve sevenlerine de başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir dönüşü beraberindeki Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile Menderes’in hayatını kaybettiği, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi. Menderes’in eşi Ümran Menderes ile görüşen ve başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada ise “Rahmetli Menderes’in Türk siyaset dünyasının önemli bir ismi” olduğunu söyledi.

Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, Aydın Menderes’in vefatına ilişkin olarak, “Rahmetli babası gibi, tüm aile mensupları acılı ve beklenmedik şekilde vefat etmişlerdir” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aydın Menderes’in vefatına ilişkin, “Gerçekten ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi. Çok değerli bir siyaset adamıydı” dedi. Çiçek, Aydın Menderes’in hayatını kaybettiği Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi. Hastanede, Başhekim Prof. Dr. Murat Bozkurt’tan bilgi alan Çiçek, Menderes’in ailesiyle de görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu. Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Çiçek, “Rahmetli Aydın Menderes, vatanı ve milleti için, ülkemizin ve insanımızın mutluluğu ve refahı için hizmet etmiş ve karşılığında da bedelini idam sehpasıyla ödemiş çileli bir babanın; eşinin, çocuklarının acısını uzun yıllar çekmiş yüreğinde hissetmiş yine çileli bir annenin ve ailenin ve aynı şekilde uzun yıllar çile çekmiş bir evladıydı” diye konuştu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes’e başsağlığı telgrafı gönderdi. Demirel, Ümran Menderes’e gönderdiği telgrafta şunları kaydetti: “Sayın Ümran Menderes, değerli siyaset adamı Aydın Menderes’in vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Büyük acınızı paylaşırım. Milletimiz değerli bir evladını kaybetmiştir. Allah rahmet eylesin.”