Doğum Tarihi

1937

Ölüm Tarihi

8 Mart 1978

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

26878

kez görüntülendi

Mutlu Menderes Kimdir?

1937 yılında Ankara’da doğdu. Babası eski Başbakanlardan Adnan Menderes‘tir. Annesi Fatma Berin Menderes, ağabeyi Yüksel Menderes ve kardeşi Aydın Menderes‘tir. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezun olmuştur.

1968 sonbaharında üniversite yıllarında tanıştığı Münevver Menderes (Prof.Dr.) ile evlenip eşiyle İzmir’e yerleşti.

18 Aralık 1970 tarihinde Adalet Partisi’nden ayrılan grup içerisinde yer alarak Demokratik Parti kurucularından oldu. İzmir teşkilatında görev aldı.
Ferruh Bozbeyli ile 69 kurucu tarafından Ankara‘da kurulan partinin başlıca kurucuları Saadettin Bilgiç, Ferruh Bozbeyli, Faruk Sükan, Celâl Bayar’ın kızı Nilüfer Bayar Gürsoy, Samet Ağaoğlu’nun eşi Neriman Ağaoğlu, Adnan Menderes’in oğulları Yüksel Menderes ve Mutlu Menderes, Talat Asal, İlhan Darendelioğlu, Cevat Önder ve Mehmet Turgut’tur.

Daha sonra Mutlu Menderes, Sadettin Bilgiç’le birlikte hükümetin kurulması için Demokratik Parti’den istifa ederek çalışmalara katıldı ve Adalet Partisi’ne geçti.

1973 seçimlerinde ise tıpkı rahmetli ağabeyi Yüksel Menderes gibi Aydın milletvekili oldu.

1977 seçimlerinde kardeşi Aydın Menderes Adalet Partisi’nden aday olması için ısrar etti ve Aydın Menderes Konya’dan, Mutlu Menderes ise Aydın’dan milletvekili olarak Meclis’e girdiler.

Ankara’da 8 Mart 1978 tarihinde geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Oğluna babasının adını verdi, akademisyen olan oğlu Adnan Menderes profesör oldu.