TSK Elele Vakfı

Kuruluş Tarihi: 21 Nisan 1996

Vakıf İştirakleri

TÜRKTRUST

Ülke savunması ve milletin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, 1995 yılının Mart ayında dünya kamuoyunun da yakından izlediği, bir iç güvenlik harekatı icra edilmiş ve yürütülen bu operasyon, ülkede büyük takdirle karşılanmıştır.

Bu arada Türk Milletinin hissiyatına tercüman olan Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından bir maddi destek kampanyası başlatılmıştır.

Türk halkının, ordusuna her zaman gösterdiği şükran duygusu; bu girişimi kendiliğinden ve gönüllü olarak bütün ülkeyi ve yurt dışındaki vatandaşlarımızı kapsayan “Haydi Türkiye Mehmetçikle ELELE” kampanyası haline dönüştürmüştür.

Türkiye’yi tek bir vücut, tek bir yürek haline getiren bu kampanyada, 56 saat gibi kısa bir sürede, aziz milletimizin gönlünden kopan yardımlar bir çığ gibi büyüyerek 2,7 trilyon TL.na (60,8 Milyon ABD Doları) ulaşmıştır.

Bu bağışlar ile, ülke savunması ve terörle mücadele esnasında yaralanan veya uzvunu kaybeden TSK personeli için hizmet verecek ve onları tekrar sağlıklı yaşamlarına döndürecek modern bir Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi kurulması kararlaştırılmıştır.

Hedeflenen bu yüce amacın bir vakıf eliyle gerçekleştirilmesinin ve yaşatılmasının daha uygun olacağının değerlendirilmesi üzerine dönemin;

Genelkurmay Başkanı (Org.İsmail Hakkı KARADAYI),
Kara Kuvvetleri Komutanı (Org.M.Hikmet BAYAR),
Hava Kuvvetleri Komutanı (Org.Ahmet ÇÖREKÇİ),
Deniz Kuvvetleri Komutanı (Ora.Güven ERKAYA),
Jandarma Genel Komutanı (Org.Teoman KOMAN)‘nın

oluşturduğu Kurucu Heyet tarafından”TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ELELE VAKFI” 21 Nisan 1996 tarihli Resmi Gazetede ilan edilerek kuruluşunu tamamlamıştır. Milletinin verdiği bu emaneti üstlenen ELELE Vakfı Genel Müdürlüğü 3 Haziran 1996 tarihinde Ankara’da çalışmalarına başlamış ve Aziz Milletinin desteğiyle 35 ay gibi çok kısa bir sürede TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezini tamamlayarak hizmete açmıştır.

TSK ELELE Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1999 yılında “Yılın Başarılı Vakfı” seçilmiştir.

Vakıf 2004 yılı faaliyetleri nedeniyle ödüle layık görülen 11 vakıf arasında yer almış, vakıflar haftası münasebetiyle 09 Mayıs 2005 tarihinde Ankara’da düzenlenen törende ödülünü almıştır.

Vakıf, 2006 Vakıf Medeniyeti Yılı Etkinlikleri çerçevesinde Vakıflar Genel Müdürlüğünce düzenlenen, 2005 Yılında Gerçekleştirilen Sağlık ve Sosyal İçerikli Projeler Yarışmasında “TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezine Silikon Protez İmal İmkan ve Kabiliyeti Kazandırılması Projesi” ile ödüle layık görülmüş ve 08 Mayıs 2006 tarihinde törenle ödülünü almıştır.

04-10 Mayıs 2009 tarihleri arasında kutlanan “2009 Vakıf Medeniyeti Sağlık Yılı” etkinlikleri çerçevesinde; sağlık alanında yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle TSK ELELE Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğünce ödüle layık görülmüş ve 04 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen törenle ödülünü almıştır.