TÜRKTRUST

Kuruluş Tarihi: 14 Temmuz 2004

İl / Ülke: Ankara / Türkiye

Hakkında

TÜRKTRUST Bilgi, İletişim ve Bilişim Güvenliği Hizmetleri A.Ş., Yüksel Samast ve Orhan Samast tarafından hazırlanan projenin kabul edilmesiyle TSK Elele Vakfı ile ortak bir kuruluş olarak, 14 Temmuz 2004 tarihinde kurulmuş ve 2 Ağustos 2004 tarihinde 12 Milyon YTL (12 Trilyon TL) sermaye ile ticaret sicilde tescil edilmiştir. TÜRKTRUST, öncelikle 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında yetkili elektronik sertifika hizmet sağlayıcı (ESHS) olarak hizmet vermek üzere kurulum çalışmalarını başarıyla tamamlamış ve 18 Temmuz 2005 tarihinde Telekomünikasyon Kurumundan resmi törenle yetki belgesini alarak ticari faaliyete başlamıştır. 5070 Sayılı Kanun kapsamında, güvenli elektronik imza, nitelikli elektronik sertifika ve zaman damgası hizmetlerini vermektedir.
5070 Sayılı E-İmza Kanunu kapsamında hizmet verecek ESHS (Sertifika Otoritesi)nin işlevinin en sağlıklı bir biçimde yerine getirilmesi ancak şu unsurların bir arada eksiksiz sahip olunmasıyla mümkün olur:
Yetki
Güven ve güvenilirlik
Yetkinlik ve uzmanlık
İstikrar ve süreklilik
Tarafsızlık
Teknik ve Fiziksel Altyapı
Belgelere Sahip Olmak
Kurumsal Kültür
TÜRKTRUST, ESHS alanındaki tüm hizmetleri Ankara’daki Merkez binasından eksiksiz bir şekilde yürütmektedir. İstanbul’da Bölge Müdürlüğü olarak faaliyet gösteren ofisimiz, her türlü tanıtım, pazarlama, satış ve sertifika başvuru alma işlemlerini ve özellikle bankacılık, finans sektörü ve kurumsal yapılar ile elektronik imza alanında iş geliştirme ve entegrasyon çalışmaları yürütmektedir.
ODTÜ-Teknokent’de proje ve yazılım mühendislerimizin bulunduğu AR-GE Ofisimizde, elektronik imza, elektronik sertifikalar, zaman damgası, açık anahtar altyapısı ve bilişim güvenliği alanında yazılım ve yazılım bileşenleri geliştirme faaliyetleri ve e-İmza entegrasyon çalışmaları yürütülmektedir.
TÜRKTRUST, tüm mülkiyeti kendine ait, müstakil, 2500 m2, 7 katlı merkez binasına kurduğu teknik ve fiziksel altyapısıyla uluslar arası standartlara uygun olarak dünya çapında hizmet verebilecek kapasitededir. Elektronik imza, elektronik sertifika ve zaman damgası için gerekli üretim ve yönetim yazılımlarını, tamamen kendi öz kaynakları ve proje mühendisleriyle milli olarak geliştirmiş ülkemizin ilk ve tek özel kuruluşudur. TÜRKTRUST, geliştirmiş olduğu bu özel yazılımları ve yazılım bileşenlerini yurt dışına da ihraç edebilmek için çalışmalar yürütmektedir.
TÜRKTRUST, yetkili ESHS olarak faaliyet göstermenin yanında, başta e-İmza alanında geliştirdiği yazılımları ve yazılım bileşenleri de yurt içi ve yurtdışında sağlamaktadır. Bireysel kullanıcılar için, bilgisayar ve İnternet ortamındaki her türlü dosyayı ve veriyi elektronik imzalayabilmelerini sağlayan ve aynı zamanda imzalı dosyayı açıp, imza doğrulaması yapabilen, Mevzuata uyumlu “güvenli e-İmza oluşturma ve doğrulama yazılımı” sağlamaktadır. Yazılım ve uygulama geliştiriciler için, yazılımlarına e-İmza entegrasyonunu hızlıca yapabilmelerini sağlayan Java ve C++ ile geliştirilmiş e-İmza bileşeni (API) sağlamaktadır. Her türlü yazılıma ve uygulamaya e-İmza entegrasyon çözümleri sağlamakta, e-İmza ve bilgi güvenliği alanında yurtiçi ve yurtdışında eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.
TÜRKTRUST, kök sertifikaları Microsoft tarafından Windows programlarına tanıtılmış ülkemizin ilk ve tek ESHS’dir. Bu sayede, özellikle TÜRKTRUST Güvenli Sunucu (SSL) Sertifikası kullanıcıları için kullanım kolaylığı oluşturulmuştur. ESHS olarak, ülkemizin ilk ve tek yerli “güvenli sunucu sertifikası (SSL)” sağlayıcısı olan TÜRKTRUST, e-ticaret ve e-iş uygulamalarını desteklemek amacıyla uygun koşullarda ve teknik desteğiyle güvenli sunucu sertifikası (SSL) hizmetleri sunmaktadır.
TÜRKTRUST, Türk Silahlı Kuvvetleri ELELE Vakfı’nın (www.elele.org.tr) bir kuruluşudur. Vakfımızın geliri sadece vatandaşlarımızın yaptığı gönüllü bağışlara dayalıdır ve kişilere yardım için değil, tesis kurmak ve desteklemek için faaliyet göstermektedir. Öznesi; kişi değil, tesistir. TSK ELELE Vakfı’nın yaptığı ve desteklediği tesisler şunlardır:
TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi / Ankara
Gazi Uyum Merkezi / Ankara
Ali Çetinkaya Rehabilitasyon Merkezi / Ayvalık
TÜRKTRUST, güvenilirliği, tarafsızlığı, teknik ve fiziksel altyapısı, güvenlik sistemi, uzman kadrosu, tamamen kendisinin geliştirdiği milli yazılımları ve sahip olduğu uluslara arası geçerli Bilgi Güvenliği Yönetim Standardı Belgesi (ISO 27001), Kalite Yönetim Standardı Belgesi (ISO 9001) ile elektronik imza, elektronik sertifika ve zaman damgası hizmetleri alanında, dünya çapında hizmet verebilecek şekilde yapılandırılmış ve sektöründe ülkemizin lider kuruluşudur.