doganata_egitim_ve_kultur_vakfi

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı

Kuruluş Tarihi: 1995

Vakıf, 1995 yılında Necdet Doğanata tarafından eğitim ve öğretime destek vermek amacıyla kurulmuştur. Kuruluş amacı, “ülkemize Atatürk ilkelerini benimsemiş, milli değerlerine sahip çıkan ve koruyan, erdemli, çalışkan, nitelikli yönetici ve elemanlar yetiştirmek”tir.

İzmir Üniversitesi, Doğanata Şirketler Grubu’nun desteği ile 1995 yılında Necdet Doğanata tarafından kurulan Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (DEKVA) “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği” çerçevesinde yürütülen çalışmalar sonucunda, 18 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuştur. 2008-2009 akademik yılında üniversitemiz 526 öğrenci ve 60 öğretim elemanıyla eğitime başlamıştır.

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kuruluş amacı, başta yüksek öğrenim alanında olmak üzere ülkemize eğitim alanında hizmet etmek ve ülkemize erdemli, çalışkan, nitelikli yönetici ve elemanlar yetiştirmektir.

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı‘ nın “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği” çerçevesinde yürüttüğü çalışmalar ve hazırlıklar 2007 yılında sonuç vermiş ve “İzmir Üniversitesi” nin kuruluşu 18 Mayıs 2007 tarihli, 26526 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan 5656 sayılı Kanun ile gerçekleşmiştir.

İzmir Üniversitesi, temelinde yaklaşık yarım asırlık eğitim kurumlarının sağladığı bilgi ve tecrübe birikimi olan Doğanata Şirketler Grubu‘ nun desteği ve çalışmaları ile kuruluş aşamasına gelmiştir.

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı kurulduğu günden beri gerek ilköğretim, gerekse yüksek öğretim düzeyinde maddi durumu elverişsiz öğrencilere, öğrenim barınma ve yiyecek gibi burslar sağlamış, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklerin organizasyon ve sunumunda çeşitli destekler vermiştir.