Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı

Kuruluş Tarihi: 1986

Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı, 1986 yılında ekonomik ve toplumsal, kültürel alanlarda, spor, sağlık ve eğitim sorunları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapmak, sorunların ülke bütünlüğü içinde çözümüne ilişkin öneriler hazırlayarak bunların çözümünde devlete yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur.

Spor Faaliyetleri
• Vakıf, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere bağlı okul ve köy sahalarında ihtiyaç duyulan spor malzemelerinin temini konusunda çalışmalar yapmaktadır ve Gaziantep Valiliği ile işbirliği içerisindedir.
• Ayrıca köylerde spor sahaları yapımı konusunda da çalışmalara başlanacaktır.

Sağlık Sektörü Faaliyetleri
• Antalya Kemer, Çamyuva Beldesi’nde kısa bir süre önce yapımı tamamlanan Bekir Okan Sağlık Ocağı, Sağlık Bakanlığı’na devredilmiş olup, yöre halkına ve bölgeyi ziyaret eden turistlere hizmet etmektedir.
• Vakıf, yataklı kurumlara yardım faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Acıpayam Devlet Hastanesi bunlardan biridir.

Çevre Faaliyetleri
Çevre faaliyetleri çerçevesinde,
• Bekir Okan Hatıra Ormanı ve Mehmet Okan Hatıra Ormanı
• 1997-1998 ilkbaharında Istanbul Silivri’de 4.000 ağaçlık Türkan- Ömer Okan hatıra ormanı oluşturulmuştur.
• 1998 yılı içinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde Bekir Okan Parkı ve Çocuk Oyun alanı inşaatı bitirilmiş ve halka açılmıştır.

Kültür Faaliyetleri
Kazakistan Alma-Ata Ortaklık Müzesi Resim Sergisi 4-14 Mayıs 1998 tarihleri arasında Kazakistan, Airna-Ata Ortaklık Devlet Müzesi’nde Cumhuriyetimizin 75. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Türkiye’nin Alma-Ata büyükelçiliği, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi ve Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı işbirliğiyle 40 ressamın eserlerinden oluşan bir sergi düzenlenmiştir. Vakıf ve Okan Holding şirketleri serginin katalog, afiş basımı vb. faaliyetlerin sponsorluğunu üstlenmiştir.