1992-1993 eğitim-öğretim yılında kurulan üniversite 3 enstitü, 9 fakülte, 3 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ile birlikte 346.313 m2’lik fiziki ve 7.541.371 m2’lik açık alanda 14.863 Ön Lisans, 22.158 Lisans ve 2.108 Lisansüstü olmak üzere toplamda 39.129 öğrenciye hizmet vermektedir.

Dumlupınar Üniversitesi, İİBF, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Simav Teknik Eğitim ve Teknoloji Fakültesi olmak üzere 9 Fakülte, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olmak üzere 3 yüksekokul Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü olmak üzere 3 enstitü ve Kütahya, Tavşanlı, Simav, Gediz, Emet, Hisarcık, Domaniç, Altıntaş, Şaphane, Pazarlar Meslek Yüksekokulları üzere 11 meslek yüksekokuluyla eğitim-öğretim vermektedir.

Üniversitesinin vizyonu, uluslararası standartlarda eğitim-öğretim vermek ve Türkiye’nin en iyi on üniversitesinden biri olmaktır.

*Akademik kadronun kalitesini ve sayısını artırmak;
*Ulusal ve uluslararası projelerde başarılı bir şekilde yer almak;
*Kendine güvenen ve girişimci öğrenciler yetiştirerek, mezunlarımızın istihdam edilme koşullarını iyileştirmek vizyonumuzun temel unsurlarını oluşturmaktadır.

Misyonu, toplumsal ve kurumsal değerlere sahip çıkan, önyargısız, kendine güvenen, girişimci, bilimsel, sanatsal ve kültürel düşünceyi benimsemiş kamu ve özel sektörde başarıyla görev yapabilecek bireyler yetiştirmek ve bilimsel faaliyetlerimiz ile Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunmaktır.