sinan-akcil

Doğum Tarihi

20 Mayıs 1982

Ülke

Hollanda

Burç

Boğa boga

8025

kez görüntülendi

Sinan Akçıl Kimdir?

20 Mayıs 1982 tarihinde Hollanda/Amsterdam’da doğdu. Müzisyen Saim Akçıl’ın oğlu ve Piyanist İdil Akçıl’ın kardeşidir. Müziğe çok küçük yaşlarda başladı. Yaşının küçük olmasına rağmen yaptığı bestelerle beğeni kazanmıştır.

1996 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği Liseler Arası Şarkı Yarışması’nda “En İyi Beste” ödülünü aldı.

2008 yılında ‘Aşk Hiç Bitmez’ albümü MÜYAP’ın En Çok İndirilen Albüm ve En Çok Satan Albüm ödülünü aldı.

Hadise‘nin Mayıs ayında yapılan 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edip dördüncü olduğu Düm Tek Tek şarkısına imza atmıştır.

Ayrıca, pop şarkıcısı Hande Yener‘in 1 Nisan 2010 tarihinde çıkardığı Hande’ye Neler Oluyor? albümümdeki söz ve müzikler Sinan Akçıl’a aittir.

Hande Yener’in 13 Eylül 2010’da çıkarmış olduğu Hande’yle Yaz Bitmez Albümündeki 10 Remix ve Uzaylı adlı şarkının söz ve düzenlemeleri de Sinan Akçıl imzalıdır.

2010 ve 2011 yıllarında birçok kuruluş tarafından ‘Yılın Müzik Adamı’ ödülüne layık görüldü.

Sinan Akçıl Hande Yener‘in Eylül 2011’de çıkarmış olduğu ‘Teşekkürler’ adlı albümündeki şarkıların söz yazarlığını ve bestelerini yaptı.

Kendine ait olan ilk albümü “Kalp Sesi”yi 2011 yılında piyasaya sürdü.

2012 yılında ikinci albümü “Karnaval”ı çıkardı. 2012 yılında Mimar Sinan Üniversitesi tarafından ‘Kraliçe’ ablümü Yılın En İyi Albümü seçildi. Aynı yıl 18. Kral Müzik Ödülleri’nde eserleri En İyi Şarkı (Yakar Geçerim), En İyi Albüm (Farkın Bu) ve En İyi Remix Şarkı (Yakar Geçerim) seçildi.

2013 yılında “Kapı” adlı albümü yayınladı.

12 Aralık 2013 tarihinde Funda Arar tarafından çıkarılan Hafıza isimli şarkının sözlerini yazdı ve bestesini yaptı.

Sinan Akçıl, İzel, Enbe Orkestrası, Ferhat Göçer, Candan Erçetin, Yaşar, Zeynep Casalini, Mustafa Sandal, Gülben Ergen, Ebru Gündeş, Kutsi, Petek Dinçöz, Hadise Açıkgöz, Hande Yener gibi isimlerle çalışmıştır.