mustafa-sandal

Unvan

Sanatçı

Doğum Tarihi

10 Ocak 1970

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak oglak

3318

kez görüntülendi

Mustafa Sandal Kimdir?

11 Ocak 1970 tarihinde İstanbul’da doğdu. Tülin İleri ve Yusuf Sandal’ın oğlu olan Mustafa, ilköğrenimini Tarabya’daki ‘Özel Dost İlkokulu’nda tamamladı. Daha sonra orta ve lise öğrenimi için İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan ‘College Du Leman’a gitti. 8 yıllık tahsil süresinden sonra yüksek öğrenim için ABD’nin New Hampshire eyaletindeki New Hampshire Üniversitesi’nde okumaya başladı. 1996’da Londra’ya yerleşen sanatçı Amerika’da yarım bıraktığı işletme eğitimine American College of London’da devam etti.

Albüm çalışmaları ve konserler nedeniyle Londra-İstanbul hattında mekik dokurken, 1999 yılında çıkan bedelli askerlik uygulamasından yararlanarak askerlik görevini yerine getirdi.

Sporcu ve çevreci yönüyle de bilinen Mustafa Sandal, ayrıca iyi düzeyde İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.
1989-1993: Bestecilik ve söz yazarlığı kimliği
1989 yılında müzik tutkusu yüzünden Amerika’daki 2,5 yıllık üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü. Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar müziğine de yansıdı. Profesyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda başladı.

Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, Reyhan Karaca, İzel, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker, Sertab Erener, Ferda Anıl Yarkın ve Mert Ekren gibi birçok sanatçıya besteler verdi. Bülent Tezcan ile birlikte oluşturduğu “Vazgeçme” isimli ilk şarkısını 1992 yılında Ajda Pekkan yorumladı. Kendi albümünü çıkarmak için daha fazla tecrübe kazanmayı istedi ve bu bağlamda özel bir radyo olan Power FM’de bir süre DJ’lik yaptı.
1994-1998: Şarkıcılık ve yapımcılık kimliği
1994 yılında ilk albümü “Suç Bende”yi çıkardı. Albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesi’nde bir seneden kısa bir süre içerisinde yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser vererek 100 binlerce hayranıyla buluştu. İlk albümünün başarısından sonra evine bir stüdyo kuran sanatçı, aranjör olarak da çalışmaya başladı.

1995 yılında Sibel Alaş’ın “Adam” adlı albümüne müzik direktörü ve prodüktör olarak adını yazdırdı.

1996’da “Gölgede Aynı” adındaki bütünüyle kendi yapımı olan ikinci albümünü hazırladı. Bu sefer 140’tan fazla stadyum konseriyle eşine az rastlanır bir Türkiye turnesine çıktı. “Bir Anda” adlı şarkısına aksiyon tarzında çektiği klip, Türkiye’de farklı kliplerin de çekilebileceğine örnek oldu. Bunlarla birlikte albüm, 3,5 Milyon tirajına ulaştı.

1997 yılında, Londra’ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden “American College Of London”da devam etti. Bu arada sanatçı dostlarına destek olmayı da ihmal etmedi. İzel’in “Emanet” adlı albümünün prödüktörlüğünü üstlenmesi, Reyhan Karaca’ya söz ve besteler vererek albümüne vokal yapması, bu çalışmalarına örnek gösterilebilir.

1998 Eylül’ünde çıkardığı üçüncü albümü “Detay” ile beklentileri yine boşa çıkarmadı. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere pek çok ülkede toplam 120 konser veren sanatçı, bu albümde de iyi bir satış tirajını yakaladı.
1999-2007: Avrupa’ya açılma kararı ve sonuçları
1999 yılında Fransa’da “Sony Music”le yaptığı anlaşma ile, yurt dışında yayınlanmak üzere “Araba” adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakeş Fas’ta klip çekti. “Araba” şarkısına gelen yoğun okuma istekleri doğrultusunda, şarkı Rusça, Arapça ve Yunanca’ya çevrilerek ünlü sanatçılar tarafından seslendirildi. Ancak yapımcısı Sony Music ile yaşadığı sorunlar nedeniyle ilk Avrupa defterini kapatmış oldu.

2000 Haziran’ında “Akışına Bırak” adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde önceki albümlerinden farklı olarak müzik direktörlüğünü İskender Paydaş’la paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkarttı. Düzenlemelerini İskender Paydaş ve Volga Tamöz’ün yaptığı albümün “Tek Geçerim” ile “Hatırla Beni” adlı şarkıları hit oldu.

2001 İstanbul Metrosu için bir şarkı hazırladı üstelik şarkıya metroda bir de klip çekti. Can Cana Yan Yana isimli şarkı metro ile bütünleşti. Avrupa ve Türkiye’de çıkaracağı albümler için girişimlere başlayan Musti dünyaca ünlü ses sanatçısı Eros Ramazotti ile birlikte Ali Sami Yen Stadı’nda 25 Bin kişi önünde düet yaparak Avrupa için daha güvenli bakmaya başlamıştır.

2002 yılının ilk aylarında, yeni stüdyosunu kurdu ve beşinci albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Kendi yapım şirketi olan Yada Prodüksiyon bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan hayran kulübünü, internet sitesi üzerinden faaliyete geçirdi. Aynı yılın Haziran’ında çıkardığı “Kop” adlı albümü ile birlikte büyük bir imaj değişikliğine giderken, yılın en çok satan ikinci albümüne imzasını atmayı başardı. Akabinde ekibiyle dünya turnesine çıkarak, Paris Olympia’da iş ve sanat dünyasının da büyük ilgi gösterdiği bir konser verdi.

2003 yılında Türkiye’de “Maxi Sandal 2003” isimli bir maksi single çıkardı. 1999 yılında kapattığı Avrupa defterini yeniden açarak bu kez Universal Music etiketiyle “Aya Benzer 2003 (Moonlight)” isimli bir single ve “Seven” isimli bir albümle Avrupalı müzikseverlerle buluştu. Çalışması Avrupa’da 2.5 ay boyunca en çok satan İlk 10 arasında yer alırken, bu başarısı yurt dışındaki basın yayın organlarınca birçok kez haber edildi. Öyleki, sanatçı Almanya’nın en etkin gazetelerinden “Bild”e kapak olmayı başaran ilk Türk olurken, en çok satış tirajına sahip “Der Spiegel” dergisi de sanatçıya tam 5 sayfa ayırdı. “Bunte” dergisi ise haberinde Türk Pop’u Almanya’yı fethetti başlığı kullanarak, müzikteki yeni eğilimin Türk Pop’a yöneldiğini ve bu tarzı en iyi temsil edenin ise Mustafa Sandal olduğu yorumunda bulundu.

2004 yılında LR KOZMETIK toplam 24 ülkede kendi adına üretilen “7” adlı parfümü piyasaya sundu. Akabinde Türkiye’de “İste” isimli maksi single’ı piyasaya çıktı. Sanatçı yaz boyu “Volkswagen ile Müzik Aşkına” konserlerinde sevenleriyle buluştu.

2005’in Ocak ayında “İsyankar” isimli şarkısının single çalışmasını UNIVERSAL MUSIC etiketiyle yurt dışındaki sevenlerine sundu. “İsyankar” ile Türkiye’de gördüğü yoğun ilgiyi, Almanya, Avusturya ve İsviçre’de de sürdürdü ve maksi single’ı en çok satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı. Ağustos’ta ise “Yamalı Tövbeler” isminde bir maksi single çıkardı.

2006 Önceki yıl yurt dışında piyasaya çıkardığı “İsyankar” adlı single çalışması ile Almanya’da 150 bin tirajı geçerek “Gold Record (Altın Plak)” ödülünü kazandı. Universal Music etiketiyle piyasaya sürülen İsyankar’ın İstanbul’da çekilen video-klibinde İstanbul Boğazı’nın tüm güzellikleri gözler önüne serilmiş ve klip MTV TRL Charts listesinde bir numara olmuştu. Mustafa Sandal, İsyankar single’ı ile Almanya resmi satış listelerinde en uzun süre kalan Türk sanatçısı unvanını elinde bulunduruyor.

2007 13 Haziran’ da Devamı Var adlı yeni albümünü çıkardı. Albümün çıkış şarkısı ‘İndir’ önce Muhabbet Kart reklamlarında tanıtıldı. Mustafa Sandal’a reklam filminde dedesi olan eski TRT sanatçılarından ritim ustası Hüseyin İleri eşlik etti.

2008-2011:
2008 yılı Mayıs ayında Muhabbet Kart sponsorluğunda Samsun‘da başlayan ve Kasım ayında Muğla’da biten Türkiye turnesi kapsamında tam 500 bin seyirci rakamına ulaşarak kendi alanında bir rekora imza attı.Play Station 2’de bir oyunda sanatçınının “İndir”, “Aşka Yürek Gerek” ve “İsyankar” adlı şarkılarına yer verildi. Firma yetkilileri oyun konsolunda bir Türk pop starın yer almasının özellikle düşünüldüğünü söylerken, Sandal’ın tercih edilmesinin nedeni olarak sanatçının Avrupa’da büyük ilgi görmesi gösterildi. Mustafa Sandal, cep telefonu reklamıyla 2008 yılının en iyi reklam filmi ödülünü aldı.Türkiye’deki sanatçılar arasında en fazla ‘fan club’ üyesine sahip olan Sandal, yeni bir rekora imza attı. Kendine ait internet sitesinde 200 bin hayranı bulunan şarkıcı, Avrupa’da Madonna ve Britney Spears’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

2009 yılı Haziran ayında Karizma adlı albümünü çıkardı. Bu albümde aranjör Bojan Dugic ile birlikte çalıştı ve albümün çıkış şarkısı olan Ateş Et ve Unut ve albümün isim parçası Karizma’nın düzenlemelerini Bojan Dugic le birlikte yaptı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Almanya komitesi, Pakistan’daki mülteci çocuklar için başlattığı yardım kampanyasının Avrupa’daki sözcüsü olarak Mustafa Sandal’ı seçti. Pakistanlı çocuklar ve çeşitli Avrupa ülkelerinde toplam 50 bin kişi arasında yapılan ankette ‘Avrupa’nın en sevilen Türk sanatçısı seçilen Sandal, 2009 Ramazan Bayramı’da yayınlanan UNICEF broşüründe dünyaya barış mesajı verdi.

2010 yılında Mustafa Sandal Star Tv’ de yayınlanan Kimsin Sen adlı yarışma programının sunuculuğunu yaptı.Nostaljik ve yeni jenerasyon sanatçıları bir araya getiren Her Devrin Devleri adlı albümde Mustafa Sandal ile Gökben Nevrin Döner adlı şarkıda düet yaptılar. 5 Kasım’da vizyona giren ve 3.455.089 izleyici sayısıyla 2010 yılının en çok izlenen filmi olan New York’ta Beş Minare’de başrol oynayan Mustafa Sandal, Acar adlı bir Terörle Mücadele polisini canlandırdı.

2011 yılında TRT1’de yayınlanan Başrolde Aşk adlı dizide başrol oynuyor. Mustafa Sandal ve Gülben Ergen Haziran ayında çıkardıkları Şıkır Şıkır adlı single çalışmasında düet yaptılar. Yapımcılığını ve sunuculuğunu Acun Ilıcalı’nın yaptığı, Show Tv’de 10 Ekim’den itibaren yayınlanmakta olan O Ses Türkiye adlı yarışma programında Mustafa Sandal; Hülya Avşar, Hadise ve Murat Boz ile birlikte yarışmada juri üyesi olarak yer alıyor.