Sakarya Zaferi Mehmetçik Anıtı

Yapım Tarihi: 6 Ağustos 2008

İl / Ülke: Ankara / Türkiye

Heykeltıraşı

Sakarya Zaferi Mehmetçik Anıtı Tarihi

Ankara‘nın Polatlı ilçesinin 6 km batısında E–90 karayolu kenarında Kartaltepe’de yer almaktadır. Mehmetçik Anıtı 22 metre heykel, 18 metre kaidesiyle toplam 40 metre yüksekliğinde inşa edilmiş ve 6 Ağustos 2008 tarihinde açılmıştır.

Kartaltepe’de yer alan Mehmetçik Anıtı ve yakında tamamlanacak olan Panoramik Müze, Duatepe’ye yapılacak müze, Polatlı ve Malıköydeki tarihi istasyon binası yenileme çalışmaları tamamlandığında, mevcut anıt ve müzelerle birlikte Türkiye, Polatlı ilçesinde Sakarya Savaşı Tarihi Milli Parkı’na kavuşacak.

Müze ve Anıt Türk İstiklal Savaşının önemli bir aşamasını oluşturan Sakarya Savaşı’nın kendine ait bölümünü genç kuşaklara anlatacak ve özgürlük ve bağımsızlığın önemini zihinlerde taze tutacak bir eser olarak tasarlanmıştır.

Açılış Törenine, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül,  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Koç Holding Yönetim Başkanı Mustafa Koç da katıldı.

Koç Holding ve TÜPRAŞ sponsorluğuyla yapılan heykelin hemen yanına ise  ‘Sakarya Meydan Savaşı Panoramik Müzesi’nin de temeli atıldı.