Ankara Bizim Çocuklar Spor Kulübü Derneği

Kuruluş Tarihi: 1 Ocak 2014

Ankara’da 2014 yılı Ocak ayında açılmış olan spor ve yaşam liderliği eğitimi veren gençlik ve spor kulübüdür. Bizim Çocuklar Spor kulübü, Yaygın Gelişimsel Bozukluk(YGB) çatısı altında bulunan, Otizm, Asperger, Dezintegratif bozukluk, Rett sendromu, Down sendromu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu(DEHB), hiçbir sınıfa girmeyen (PDD-NOS) ve bunların dışında kalan, mental ve zihinsel engel gruplarının spor ve motor becerileri üzerine çalışmaktadır.

Ankara Balgat’ta 1500 m2 kapalı alana sahip, içerisinde cimnastik salonu, basketbol alanı, badminton alanı, temel spor beceri egzersizlerinin uygulanabileceği salon, kardio çalışmalarının yapılacağı fitness salonu, paten ve bisikletin alt basamaklarının öğrenilebileceği 25m’lik alan, dart salonu, masa tenisi salonu, çocukların rahat vakit geçirecekleri akademik çalışma odası, kız-erkek soyunma odaları ve duşlukları, çocuklar için 25 kişilik sinema odası, hizmet içi eğitimler için toplantı salonu, çocuklar ve öğretmenler için yemek salonu mevcuttur.

Bizim Çocuklar Spor Kulübü’nde yapılan çalışmalar, alanında uzman özel spor antrenörleri ile birebir yapılmaktadır. Otizmli, mental ve zihinsel engelli çocuklara yönelik geliştirilmiş özel spor programları uygulanmaktadır. Bu öğrencilere yönelik spor hareketlerini daha bilinçli programlar ile uygulamak gerekmektedir.

Bizim Çocuklar Spor Kulübü’ne kayıt yaptıran her sporcunun, ilk-son beceri testleri ve dönemlik antrepometrik ölçümleri, buna bağlı olarak bireysel spor programları, spor&eğitim koordinatörlüğü tarafından yapılarak, içinde spor branşları ve hareket eğitiminin bölümlerini içeren bir program haline getirilir. Bu programlar, Temel Spor Becerileri (TSB) çalışmaları ile başlar, süreç branşlara doğru yönlendirilir.

Bizim Çocuklar Spor Kulübü kâr amacı gütmeyen, Mental, zihinsel engelli, down sendromlu ve otizmli çocuklarımızın spor yaparak otokontrollerini sağlamaları, bağımsız yaşamın içine adapte olmaları, yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmeleri, içlerinden yetenekli olanları ulusal ve uluslararası arenalarda spor yapmalarına fırsat vermek için kurulmuş, bağışlar ile ayakta duran engelliler için kurulmuş spor kulübü derneğidir.