Doğru Yol Partisi (DYP), Demokrat Parti (DP) ve Adalet Partisi (AP)’nin siyasi mirasçısı olarak kabul edilen eski siyasal partidir. 1983 yılında, 12 Eylül Darbesi’nde kapatılan Adalet Partisi’nin devamı olarak kurulmuştur.

İlk Genel Başkanlığına Ahmet Nusret Tuna’nın getirildiği DYP, Siyasi Partiler Kanunu’nun geçici maddelerinde öngörülen örgütlenme barajını aştı. Ama kurucu üyelerinin MGK tarafından birkaç kez veto edilmesi nedeniyle 24 Ağustos 1983’ten önce 30 kurucu üyeyi tamamlayamadı ve 1983 genel seçimlerine katılamadı. Bu arada genel başkan Ahmet Nusret Tuna’nın da veto edilmesi üzerine genel başkanlığa Yıldırım Avcı getirildi.

DYP’nin 14 Mayıs 1985’te toplanan I. Büyük Kongresi’nde partini genel başkanlığına AP’nin eski İstanbul il başkanı Hüsamettin Cindoruk seçildi. Mehmet Gölhan, Mehmet Dülger, Mustafa Derin, İsmail Heral ve Baki Tuğ genel başkan yardımcılıklarına, Gökberk Ergenekon da genel sekreterliğe getirildi.

6 Eylül 1987’de yapılan halkoylaması sonucunda siyaset yasağı kalkan Süleyman Demirel 24 Eylül 1987’de genel başkanlığa seçildi.

13 Haziran 1993’te yapılan kongrede genel başkanlığa, Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller adaylıklarını koydular. İlk turda yeterli oyu alamamasına karşın Tansu Çiller’in yüksek oy alması diğer adayların adaylıktan çekilmelerine sebep oldu, böylece ikinci tura rakipsiz giren Tansu Çiller, genel başkanlığa seçildi. Kongrenin ertesi günü, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de hükümeti kurma görevini Tansu Çiller’e verdi, II. DYP-SHP Hükümeti Tansu Çiller başkanlığında kuruldu.

14 Aralık 2002’de yapılan 7. büyük kongrenin birinci turunda oy kullanan 1109 delegenin 815’inin oyunu alan Mehmet Ağar, DYP’nin 6. genel başkanı oldu.

5 Mayıs 2007 günü DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu iki partinin Demokrat Parti adı ile bütünleşmesi konusunda protokol imzaladılar. 27 Mayıs 2007 günkü kongrede partinin adı Demokrat Parti olarak değiştirilerek DYP kapatıldı.

2007 yılında adının Demokrat Parti olarak değiştirilmesiyle hukuki varlığı sona ermiştir. Süleyman Demirel ve Tansu Çiller’in genel başkan olduğu 1991 ile 1997 arasında, kurulan koalisyon hükümetlerinde aralıksız iktidarda kalmıştır.