Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Yapım Tarihi: 1921

İl / Ülke: Ankara / Türkiye

İlk Müze Müdürü

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Tarihi

1997 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” seçilmek gibi önemli bir başarıya imza atan, Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni’nde hizmet veren Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi’nin güney doğusunda, Atpazarı Semti’nde Gözcü Sokak üzerinde yer almaktadır.

Ankara’da ilk müze Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında Ankara Kalesi’nin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. İlk yıllarda bu müzenin yanı sıra Augustus Tapınağı ile Roma Hamamı’nda da eser toplanmıştır. Zamanla daha büyük bir binaya ihtiyaç duyulmuş ve zamanın Kültür (Hars) Müdürü Hamit Zübeyr Koşay tarafından Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanın onarılarak müze binası olarak kullanılması önerilmiş, bu fikir kabul edilerek, 1938 yılından 1968’e kadar devam eden bir restorasyon çalışması başlatılmıştır. Bedestenin orta bölümünde yer alan kubbeli mekânın büyük bir kısmının onarımının 1940 yılında bitirilmesi ile eserler, Alman Arkeolog H. G. Guterbock başkanlığındaki bir heyet tarafından yerleştirilmeye başlanmış, 1943 yılında binaların onarımı devam ederken, orta bölüm ziyarete açılmıştır.

1948 yılında Müze İdaresi Akkale’yi depo olarak bırakmış bu günkü binaya taşınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün telkinleriyle merkezde bir “Eti Müzesi” kurma fikrinden hareketle kurulan müze 1996 yılında son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuar ve iş atölyeleri, depolar ve bilgi işlem merkezi yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır.

Kendine özgü koleksiyonu ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, bu topraklar üzerinde günümüze kadar yaşamış olan uygarlıkları kronolojik bir sırayla ziyaretçilerine sunmaktadır. Müzede sergileme, girişin solunda Paleolitik (Yontma Taş Çağı) vitrinle başlamaktadır.