Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

12 Mart 1962

Şehir

Karaman

Ülke

Türkiye

Burç

Balık

2923

kez görüntülendi

Lütfi Elvan Kimdir?

12 Mart 1962 tarihinde Karaman Ermenek’te doğdu. Baba adı A. Nuri, anne adı Samiye’dir. Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı.

Etibank’ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT’de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23. Dönemde Ak Parti‘den Karaman Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu.
24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

25 Aralık 2013 günü yapılan kabine değişikliğinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirildi. Bakanlığı Binali Yıldırım‘dan devraldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.