Hüseyin Kıvrıkoğlu

Unvan

Orgeneral

Doğum Tarihi

Aralık 1934

Ölüm Tarihi

Şehir

Bilecik

Ülke

Türkiye

Burç

Yay yay

3726

kez görüntülendi

Hüseyin Kıvrıkoğlu Kimdir?

KIVRIKOĞLU, 1993 yılında Orgeneralliğe terfi ederek, 1996 yılına kadar NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı görevini sürdürmüş, 1996-97 yıllarında İstanbul’da bulunan 1 nci Ordu’ya komuta etmiştir, Orgeneral KIVRIKOĞLU Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilmeden önce 1997-1998 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini ifa etmiştir.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin KIVRIKOĞLU, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan Nishan-ı İmtiyaz Madalyası, Romanya Yıldızı “Grand Cross” Nişanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Altın Şeref Madalyası ile K.H.O. Mezuniyet, Mesleki İhtisas, Eğitim Ve Öğretim Başarı, İdari ve Lojistik Hizmetler, NATO Yurtdışı Sürekli Görev, Harekat ve Genelkurmay Başkanlığı Şerit Rozetleri sahibidir.

Emekli Orgeneral KIVRIKOĞLU evli olup, bir erkek çocuk babasıdır.

Annesi Şükriye Hanım, oğlu Hüseyin’in generalliğe yükselişini görememiş; 1976’da yaşamını yitirmişti.

Evliliği
25 Şubat 1956’da kıyılan nikahla yaşamını birleştirdiği Olcay Hanım da liseyi bitirmişti. Olcay Hanım, Edirne’de doğmuştu. İlk çocukları, iki yıl sonra doğdu. Adını Levent koydular. Bir yıl sonra doğan ikinci çocukları da oğlandı. Ona da Haluk adını verdiler.

Büyük oğlu Levent’in evliliği de tuğgeneralliğine rastladı. Jinekolog olan Levent, kendisi gibi doktor bir eş seçti. 1983’de evlenen Levent’in, üç yıl sonra bir kızı oldu. İlk toruna Funda adı verildi. ikinci torunu Pelin 1995’te doğdu.

Sayfalar: 1 2 3