Unvan

Belediye Başkanı

Doğum Tarihi

20 Haziran 1966

Şehir

Gaziantep

Ülke

Türkiye

Burç

İkizler

7802

kez görüntülendi

Fatma Şahin Kimdir?

20 Haziran 1966’da Gaziantep‘te doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Perihan’dır. Kimya Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. SANKO Holding’de İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak çalıştı.

22. ve 23. Dönem Gaziantep Milletvekili. 22. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu.

TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu’nda ve AB Uyum Komisyonu ile TBMM Töre-Namus Cinayetleri ve Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda görev yaptı. AK Parti Kadın Kollarında bir dönem teşkilattan ve bir dönem de siyasi işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevini de yürüttü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Temmuz 2011 günü açıklanan 61. Hükumette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev aldı.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri için Ak Parti’den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildiğinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevinden istifa etti. Yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak Ayşenur İslam görevlendirildi.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Ak Parti’den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 2019 yerel seçimlerinde tekrar aday olan Şahin, oyların %53,97’sini alarak ikinci defa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Şahin, evli ve iki çocuk annesidir.