Unvan

Doç. Dr.

Doğum Tarihi

16 Ocak 1958

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak

4514

kez görüntülendi

Ayşenur İslam Kimdir?

16 Ocak 1958 tarihinde İstanbul‘da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Cahide’dir. Öğretim üyeliği görevinde bulunan İslam, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisinin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi.

Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi, doktorasını ise Gazi Üniversitesinde yapan İslam, Ankara Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve Başkent Üniversitesinde öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Çeşitli kitap ve makaleleri yayınlanan Bakan İslam, Yunus Emre Enstitüsü yönetim kurulu üyeliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü görevlerinde de bulundu.

Ak Parti‘den Sakarya Milletvekili seçildi.

Ayşenur İslam, Merve Kavakçı’nın da akrabası. AP eski milletvekili Nadir Latif İslam’ın iki oğlundan Bahadır İslam, Ayşenur Külahlıoğlu ile Cihangir İslam ise Merve Kavakçı ile evli.

Ayşenur İslam’ın eşi Bahadır İslam, Gazze’ye yardım götüren ve 9 şehit veren Mavi Marmara gemisinin doktoruydu. İslam aynı zamanda çeşitli yardım kuruluşlarında da gönüllü olarak vazife yapmakta.

25 Aralık 2013 günü yapılan kabine değişikliğinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini Fatma Şahin’den devraldı.

İslam, iyi derecede İngilizce biliyor, evli ve 1 çocuk annesi.