Abdullah Gül Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 21 Temmuz 2010

Kayseri’ye yeni bir devlet üniversitesi kazandırılmasına yönelik çalışmalar, Büyükşehir Belediye Başkanlığı girişimiyle bir araya gelen Kayseri’nin kanaat önderleri tarafından 2007 yılında başlatılmıştır. Yeni üniversitenin kalkınması ile Türkiye’de örnek gösterilen Kayseri’nin vizyonuna uygun olarak kenti eğitimde de öne çıkarması amaçlanmıştır. Üniversitenin ismi belirlenirken Türkiye’nin onbirinci Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün adını taşıması düşünülmüştür. Cumhurbaşkanımız, bu üniversitenin Türk yüksek öğretiminde fark yaratacak, uluslararası seviyede rekabet edebilecek kaliteli bir üniversite olması şartıyla bu teklifi uygun görmüştür. Bu yeni üniversite Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ismiyle Türkiye’de ilk vakıf destekli devlet üniversitesi modeli ile 21 Temmuz 2010 tarihinde kurulmuştur.

Üniversite, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk sanayi yerleşkesinin ülkemizdeki en büyük dönüşüm projesi ile eğitime kazandırılan Sümer Kampüsü’nde ilk öğrencilerini 2013 – 2014 akademik yılında almaya başlayacaktır. Üniversitenin ikinci kampüsü olan Mimar Sinan Kampüsü’nün yapımı ise devam etmektedir.

Uluslararası kalitede eğitim veren ve araştırma yapan bir kurum olması hedeflenen AGÜ’yü yeni bir model olarak ortaya çıkaran en önemli unsurlardan biri AGÜ Destekleme Vakfı‘dır (AGÜV). AGÜV 13 Temmuz 2011 tarihinde kurularak, üniversitenin gelişimine paralel ve etkin bir destek sağlamak üzere çalışmalarına başlamıştır. Vakfın üç temel amacı bulunmaktadır:

1) Başarılı öğrencilerinin ödüllendirilmesi ve desteklenmesini sağlamak,
2) Akademik ve idari personelinin ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü desteği sağlamak,
3) Fiziki ve teknolojik altyapısı ile eğitim, araştırma ve uygulama imkanlarının geliştirilmesine destek olmak.