Kastamonu Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 1 Mart 2006

Üniversite 5467 sayılı Kanunla 01 Mart 2006 tarihinde kurulmuştur. Üniversite ana kampüsü, Daday Yolu 3. km’de, 237 hektarlık alanda kurulu “Kuzeykent Kampüsü” dür.

Üniversitede, 8 fakülte, 2 enstitü, 4 yüksekokul ve 11 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Ayrıca kampüs alanında 1 konferans salonu, 1 tanesi Eğitim Fakültesi Kampüsü’nde 1 tanesi de Kuzeykent Kampüsü’nde olmak üzere toplam 2 adet kapalı spor salonu, 1 kondisyon salonu, 6 laboratuvar ve atölye, 1 futbol sahası, 2 sosyal tesis, açık spor sahaları ve Eğitim Fakültesi Kampüsü’nde Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Uygulama Anaokulu bulunmaktadır.

Üniversite Kuzeykent Kampüsü yakınında öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılayan, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 5 binada hizmet veren 562 erkek, 882 kız öğrenci kapasitesine sahip karma yurt bulunmaktadır. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu’nun 400 kişilik yeni yurdu da yakın zamanda hizmet vermeye başlayacaktır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bu yurtların dışında, özellikle şehir merkezinde ve Kuzeykent Kampüsü yakınında çok sayıda ve değişken donanımda özel öğrenci yurtları vardır.

Üniversite akademik birimlerinde Rektörlük Yabancı Diller Bölümü’müze bağlı Turizm ve Otel İşletmeciliği için zorunlu, diğer bölümlerimiz için ise isteğe bağlı olmak üzere İngilizce hazırlık sınıflarımız mevcuttur. Ayrıca yurt dışından gelen öğrencilerimiz için Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) Türkçe eğitimi verilmektedir.

Misyonu

Ürettiği bilimsel bilgi ışığında toplum ve ülke ihtiyaçlarını karşılayan projeler yürüterek ülke kalkınmasına katkı sağlayan, kültürel değerlerle ve bulunduğu şehirle bütünleşik, bütün mensuplarının ve öğrencilerinin hürriyeti soluyabildiği, mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyulan bir üniversite olmak.

Vizyonu

Sunduğu bilimsel bilgi ve sağladığı özgür eğitim ortamıyla ulusal ve uluslararası seviyede tercih edilen bir ‘dünya üniversitesi’ olarak ön sıralarda yer almak.

Temel Değerleri

*Öğrenci Odaklılık

*Bilimsel Bilgi Üretimi

*Hürriyet

*Sosyal Sorumluluk Sahibi

*Adalet

*Yenilikçi