Doğum Tarihi

4 Mart 1982

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Balık

4223

kez görüntülendi

Sanatçı'nın Albümleri

Deli Bando

Yasemin Mori

Yasemin Mori Kimdir?

Yasemin Mori’nin gerçek adı Yasemin Savgı’dır. 4 Mart 1982 tarihinde İstanbul‘da doğdu. Doğumundan itibaren İstanbul’da geçen ilk yılları’nın ardından ilkokul eğitimi’ne başladığı döneme kadar Kuzey Kıbrıs, Diyarbakır ve Edirne’de yaşamıştır.

Rumeli’den göç eden Bulgaristan Türklerinden olan akrabaları’ndan anneannesi ve teyzesi’nin sevgi sözcüğü olarak kullandıkları kız anlamına gelen, okul senelerinde de Jim Morrison’a olan bağıyla sağlamlaşan takma ismi Mori’yi benimsemiştir. 2. albüm süreci sırasındaki röportajlarıda da, Memento Mori’nin ikinci kelimesi’nden ilham aldığı’nı açıklamıştır.

Ablası’nın çeşitli katkıları ile, ilk bestelerini ortaokul döneminde yapmaya başlamıştır. Kings of Convenience’ın 6 Temmuz 2005’teki İstanbul konseri’nde sahneye fırlayarak dans etmiştir, o vakit’ten beri üzerinde çalıştığı, tüm söz ve müzikleri kendisine ait, ilk stüdyo albümü olan Hayvanlar’ı 10 Temmuz 2008’de Irmak Plak ve Balet Plak etiketleriyle piyasaya sürmüştür. Bu albüm’ün sanat tasarımı’nı üniversite arkadaşı Seha Can ile üstlenmiştir.

Mori, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü’nde eğitim görmüş ve çalışmalarından bazılarını bir dönem MySpace ve Tumblr sayfaları’nda yayımlamıştır.

İkinci albümü Deli Bando‘yu Ekim 2012’de Dokuz Sekiz Müzik etiketi ile piyasaya sürmüş, albümün gelişmesinde Korhan Futacı ve Kara Orkestra ve Boğaziçi Caz Korosu ile çalışmıştır.

Kaynakça

Yasemin Mori, Wikipedia