Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1947

Şehir

Adıyaman

Ülke

Türkiye

4471

kez görüntülendi

Emin Alıcı Kimdir?

1947’de Adıyaman’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. 1973’de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimine 1973 yılında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda başladı.

1976’da İtalyan Hükümeti’nin bursuyla Floransa’da Üniversite Hastanesi Ortopedi Kliniği’nde Omurga Cerrahisi konusunda bir yıl süreyle eğitim gördü. 1977’de Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı oldu. 1978’de Amerikan Skolyoz Araştırma Cemiyeti’nin bir aylık omurga cerrahisi kursuna katıldı. 1982’de Doçent oldu. 1986’da kurulan Avrupa Spinal Cerrahi Derneği’nin kurucu üyesi oldu.

1988’de Profesör oldu, 1989’da kurulan Türkiye Omurga Cerrahisi Derneği’nin on yıl süreyle başkanlığını yaptı. Tıp Eğitimini Geliştirme Derneği Kurucu Başkanlığı, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Genel Başkan Yardımcılığı, Avrupa Omurga Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Ege Üniversitesi’nde Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis Sorumluluğu ve 1996-2000 tarihleri arasında Tıp Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. 06.08.2000 – 06.08.2008 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü yaptı. Bu görevinin yanı sıra 2005-2006 döneminde bir yıl süreyle Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı görevini üstlendi.

İngilizce olarak yayınlanan The Journal of Turkish Spinal Surgery adlı derginin 11 yıldır baş editörlüğünü, yedi ulusal ve uluslararası hakemli derginin bilimsel danışmanlığını yaptı. Akademik çalışmalarının ürünü olarak çok sayıda yerli ve yabancı yayını ve ulusal ve uluslararası toplantılarda sunduğu bildirilerinin yanı sıra ; “Omurga Hastalıkları ve Deformiteleri isimli tek yazarlı referans kitabı ve birçok kitap içinde bölüm çalışmaları mevcuttur.

TÜBİTAK, TÜSİAD ve TTGV’nin KOBİ dalında verilen birincilik ödüllü çalışması ve Omurga Cerrahisi alanında dört adet patenti mevcuttur.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.