Doğum Tarihi

23 Mayıs 1978

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

İkizler

99154

kez görüntülendi

Tolga Tatari Kimdir?

23 Mayıs 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. Liseyi Kadıkoy Anadolu Lisesi’nde başlayıp Semiha Şakir’de tamamladı. Üniversiteyi ise Bilkent Üniversitesi’nde başlayıp Bilgi Üniversitesinde bitirdi. Başarılı bir öğrenci değildi, atıldığı okullar da oldu, üniversite eğitimini 9 yıldı tamamladı.

Girişimcilik hayatı ise daha okurken başladı. İlk şirketini Bilkent Üniversitesi’nde okumak için gittiği Ankara’da 1997 yılında kurdu. Bilgisayar toplayıp sattı ve şirketi batırması 6 aydan kısa sürdü.

1998 yılında İstanbula döndü. Konser, parti organizasyonları yapan, yurtdışından sanatçı getiren ve Türkiye’de sanatçı menejerliği yapan Hip Productions’ın kurucu ortaklarından oldu. Ortakları caz davulcusu Ateş Tezer ve ablası Alev Çağlar yaşça Tatari’den çok daha büyüktüler (Tatari 19 yaşındaydı) ve ilk ciddi girşiminde kendisine çok tecrübe kattılar. Şirket bir çok başarılı konser ve organizasyona imza attı, 1999 depremi ve iptal olan projeler ile sıkıntılı bir döneme girdi ve ben 2002 yılında hisselerini devrederek çıktı.

2002 yılında Arnavutköy’de yerin altında 50m2 bir ofiste, iki arkadaşıyla beraber bir internet şirketi kurmaya karar verdi. Evlilik.com adında, evlilik hazırlıkları yapanlara destek, biraz da çöpçatanlık yapan bir site kurdu. (daha sonra bu site Shobbo adında bir eticaret firmasına satıldı)

2003’un başlarında Akinon adında, yazılım ve tasarım hizmeti sunan bir firma daha kurdu. 5 sene boyunca irili ufaklı 100′den fazla proje gerçekleştirdi. Markafoni’de de ortağı olan Ahmet Sarı, 2006 senesinde Akinon’a ortak oldu.

2008 yılında da kendi e-ticaret projesini hayata geçirmeye karar verdi ve Türkiye’nin ilk ve lider özel alışveriş kulübü markafoni’nin kurucuları arasında yer aldı.

Tatari’nin, markafoni ve Akinon’un yanı sıra Avustralya’da faaliyet gösteren, markafoni grup şirketlerine ait Brandsexclusive, Modnakasta ve Türkiye’nin en büyük online ayakkabı mağazası Zizigo ve insan kaynakları şirketi KariyerGenç hisseleri bulunmaktadır.

Ayrıca Tatari, markafoni grup şirketleri bünyesinde bulunan Türkiye’nin lider grup satın alma sitesi grupfoni’nin de ortaklarındandır.