sukru-karaca

Doğum Tarihi

1956

Ölüm Tarihi

5 Ocak 2014

Şehir

Tokat

Ülke

Türkiye

1805

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Şükrü Karaca Kimdir?

1956 yılında Tokat-Reşadiye’nin Kabalı köyünde doğdu. Öğretmen okulunu bitirdi. İlkokul öğretmenliği sırasında Hukuk Fakültesinde okudu. Avukatlık yaptı.

1996’dan sonraki altı yıl Doğru Yol Partisi‘nde danışmanlık yaptı. Tansu Çiller‘in hafızalarda kalan pek çok cümlesi onun kaleminden çıktı.

DYP’den Ankara milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun danışmanlarından oldu.

5 Ocak 2014 tarihinde Kalp krizi geçirmesi nedeniyle Dikmen’de bulunan 29 Mayıs Hastanesi’ne kaldırdı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na danışmanlık yapan Şükrü Karaca’nın ismi Mansur Yavaş‘ın CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adının geçmesiyle gündeme gelmişti.

Karaca’nın 2013 yılı Aralık ayında Twitter hesabına, “Değerli dostum güzel halk adamı Mansur Yavaş Ankara’ya hayırlı olsun” diye yazmış, daha sonra ise bu Tweet’ini silmişti.

Karaca, bu açıklamalarının parti içinden tepkiyle karşılanması üzerine istifasını parti genel merkezine sunmuştu.

Karaca için 6 Ocak 2014 günü Kocatepe Camisi’nde öğle namazına müteakip cenaze töreni düzenlendi. Törene, Karaca’nın ailesi ve yakınları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekilleri Sadık Yakut ve Meral Akşener, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran, Haluk Koç, Nihad Matkap, Adnan Keskin, Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yalçın Akdoğan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, siyasetçiler ve vatandaşlar katıldı.

Karaca’nın eşi Nesrin Karaca taziyeleri kabul etti. Namazın ardından Kılıçdaroğlu, Karaca’nın tabutunu cenaze aracına doğru bir süre taşıdı. Kocatepe Camisi’ndeki törenin ardından Karaca’nın cenazesi Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Karaca, Evli ve iki çocuk babasıydı.