mevlut-cavusoglu

Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

5 Şubat 1968

Şehir

Antalya

Ülke

Türkiye

Burç

Kova kova

2591

kez görüntülendi

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?

5 Şubat 1968’de Antalya, Alanya’da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Fatma’dır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesi’nde Ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1993’te Ankara Üniversitesi Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı. Bilkent Üniversitesi’nde Doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere’de London School of Economics’te “Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma” konusunda doktora çalışmasını sürdürdü.

Aynı okulda Türk derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir. 22. Dönem Ak Parti Antalya Milletvekili oldu.

23. Dönem’de Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanı, Denetim Komisyonu Üyesi, Bosna-Hersek Eş Raportörü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcısı ve Sözcülüğü yaptı.

25 Aralık 2013 günü yapılan kabine değişikliğinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirildi. Bakanlığı Egemen Bağış‘tan devraldı.

İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.