Unvan

Belediye Başkanı

Doğum Tarihi

11 Temmuz 1964

Şehir

Antalya

Ülke

Türkiye

Burç

Yengeç

2552

kez görüntülendi

Menderes Türel Kimdir?

Menderes Türel, 11 Temmuz 1964 tarihinde Antalya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladıktan sonra İngiltere’de gazetecilik eğitimi aldı.

Uzun yıllar boyunca Antalya’da gazeteci olarak çalışan Menderes Türel, çeşitli basın ve yayın kuruluşları tarafından bir çok kez yılın gazetecisi olarak ödüllendirildi. 1987 yılında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme dalında Türkiye’nin en iyi gazetecisi seçildi.

1992 yılında, 28 yaşındayken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Oda Meclisi üyeliğine seçilen Türel, daha sonra 21 Kasım 1987 ve 25 Kasım 1999 tarihleri arasında ATSO Yönetim Kurulu Başkan vekilliği görevini yürüttü.

9 Kasım 2001 tarihinde yapılan oda seçimlerinin ardından 14 Kasım 2001 tarihinde üstlendiği Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 22 Ocak 2004 tarihine kadar sürdürdü. Bu tarihte, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için kendi arzusu ile Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldı.

Menderes Türel, 28 Mart 2004 günü yapılan genel yerel seçimlerde oyların yüzde 34.77’sini alarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

ATSO bünyesinde Meclis Üyesi, Yönetim Kurulu Başkan vekili ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Antalya’nın şehircilik ve ticaret alanındaki temel sorunlarının çözümü ve turizm alanında tanınması için birçok proje başlatan, seminer ve konferanslar düzenleyen Türel, Antalya’nın dünyaya açılması için gönüllü bir elçi gibi çalıştı.

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi‘den milletvekili adayı oldu (Antalya 2.sıra) ve seçilerek Milletvekili oldu. Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanıdır.

24. Dönemde Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Türk Grubu Üyesi oldu.

30 Eylül 2012’de AK Parti MKYK’sına seçilmiştir. AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti’den Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Evli ve 1 çocuk babası olup çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yürüttüğü Bazı görevler;

*İKV(İktisadi Kalkınma Vakfı) Yönetim Kurulu Üyeliği,
*Antalya Organize Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı,
*Antalya Organize Sanayi Müteşebbis Heyet Vekilliği,
*Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu Üyeliği,
*Akdeniz Basın Vakfı Mütevelli Heyet Başkanlığı,
*BAGEV (Batı Akdeniz Gelişim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı
*Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler daimi üyesi görevlerinde de bulundu.