mehmet-simsek

Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

1 Ocak 1967

Şehir

Batman

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak oglak

2363

kez görüntülendi

Mehmet Şimşek Kimdir?

1 Ocak 1967’de Batman ili Gercüş ilçesi Arıca (Kefre) köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye’dir. İlk ve orta öğrenimini Batman merkezde, liseyi ise Gercüş’te tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden dönem ikincisi olarak mezun oldu.

Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavı kazanarak burslu statüde dil eğitimi ve yüksek lisans öğrenimi görmek üzere İngiltere’ye gitti. Şimşek, 1993 yılında Exeter Üniversitesi’nde finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesi aldıktan sonra Türkiye’ye döndü. Ankara’da üç ay süre ile Etibank’ta çalıştı.

Ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği’nde yaklaşık dört yıl kıdemli ekonomist olarak çalıştı. 1997’de New York’a yerleşti ve uluslararası yatırım bankası UBS’in hisse senedi analiz kısmında araştırmacı olarak görev yaptı. 1998 yılında İstanbul’a dönerek Deutsche (Bender) Menkul Değerler’de iki yıl çalışan Şimşek, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olan Bank of America Merrill Lynch’e geçti ve İngiltere’ye yerleşti.

2000 yılı ortalarında başlayan Merrill Lynch döneminin ilk günlerinde Sayın Şimşek’in sorumluluk alanında Türkiye, Yunanistan, Mısır ve İsrail’i içeren Akdeniz Bölgesi bulunuyordu. 2001’in ortasından itibaren de sorumluluk alanına Rusya, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan Avrupa ülkeleri de eklendi. Sayın Şimşek 2005 yılı sonunda Merrill Lynch’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik Araştırmalar Bölümü Başkanlığı’na getirildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 23. dönem milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch’deki görevinden Mayıs 2007’de ayrıldı.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde AK Parti Gaziantep 1. sıra milletvekili olarak seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 60. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihteki kabine değişikliği ile Maliye Bakanlığı görevine getirildi.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti Batman 1. sıra milletvekili olarak seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde yeniden Maliye Bakanlığı görevine getirildi. Bakan Şimşek halen bu görevi yürütmektedir.

Sayın Şimşek Maliye Bakanlığı görevinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu,Karayolları Güvenliği Yüksek Kurulu, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu ve Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu, Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyet ü üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Sayın Bakan halen, merkezi Almanya’da bulunan Global Ekonomik Sempozyum’un Danışma Kurulu üyesi olup ayrıca 2007-2009 yılları arasında IMF & Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Bakan Şimşek, Foreign Policy tarafından Nisan 2013’te yayınlanan “Dünyanın en etkili 500 kişisi” listesinde yer almış; aynı zamanda Emerging Markets dergisi tarafından da ‘Gelişmekte olan Avrupa ülkeleri Yılın Maliye Bakanı’ seçilmiştir.

Bakan Şimşek Gaziantepli mimar Esra Kara ile evli olup ileri düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilmektedir.