Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1968

Şehir

Giresun

Ülke

Türkiye

3021

kez görüntülendi

Mahmut Dursun Mat Kimdir?

1968 yılında Giresun’da doğdu. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde lisans eğitimini, 1992 yılında ise yine İstanbul Teknik Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1997 yılında YÖK bursuyla Makine Mühendisliği alanında Northeastern Üniversitesinde doktorasını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. 1998 yılında Niğde Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 2001 yılında Doçent unvanını, 2007 yılında ise Profesör unvanını almıştır.

Niğde Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeliği, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Üniversite TUBİTAK Mühendislik Araştırma Grubu Danışma Kurulu, Yürütme Kurulu üyeliklerinde ve görevlerinde bulundu. Avrupa Birliği Çerçeve Programları, TÜBİTAK, DPT tarafından desteklenen birçok projenin yütütücülüğünü yaptı. Vestel Savunma Sanayi A.Ş. gibi Ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşlarına birçok projede danışmanlık yaptı.

2004 yılında ODTÜ Prof. Mustafa N. PARLAR Araştırma ve Eğitim Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü, 2006 yılında TUBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü, 2007 yılında TUBİTAK Teşvik Ödülü, TÜBİTAK Bilimsel Yayınları Teşvik Ödülleri, Niğde Üniversitesi Yayın Teşvik Ödülleri gibi çok sayıda ödüle sahip olan Sayın Hocamızın ilgi alanları ise Isı Transferi, Akışkanlar Mekaniği, Yakıt Pilleri, Çift Fazlı Akışlar, Malzeme Operasyonlarının Matematiksel Modellenmesi, Kompozit Malzeme alanlarıdır.

ISI indeksine kayıtlı dergilerde yayınlanan 29, Diğer indekslere kayıtlı / Hakemli dergilerde yayınlanan 7, İndekslere kayıtlı / Hakemli konferans kitaplarında yayınlanan 53 olmak üzere toplam 89 bilimsel yayını 2 adet Ulusal ve Uluslararası patentleri bulunmaktadır. Yayınlarına 500’ün üzerinde atıf yapılmıştır. Mat, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynakça

Mahmut Dursun Mat