Doğum Tarihi

1945

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

32560

kez görüntülendi

İpek Kıramer Kimdir?

İpek (Kumbaracıbaşı) Kıramer 1945 yılında Ankara’da doğdu. Şefik Kumbaracıbaşı ve annesi Vuslat (Muşkara)’dır. Babası Şefik Kumbaracıbaşı, SHP ve CHP milletvekili. Bayındırlık ve İskân eski bakanı Onur Kumbaracıbaşı’nın amca çocuğudur. Ankara Kolejinde okudu. Sınıf arkadaşları için kıyafet modelleri çiziyordu ama dikişle arası iyi değildi. Lisenin son yıllarında mesleğini seçti, tasarımcı olacaktı.

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu Yüksel Menderes ile 1963 yılında erken yaşta evlendi. Bu evlilikten, Işık adını verdikleri ilk kız çocukları 21 kasım 1963 tarihinde doğdu. Daha sonra 14 kasım 1968’de Lale isimli ikinci kızı doğdu. Çift daha sonra boşandı. Boşandığı eşi Yüksel Menderes 1972 yılında intihar etti.

1979 yılında İstanbul’a yerleşti. İstanbul’da kurduğu atölyede yaptığı çizimleri hayata geçirdi. 1985 yılında iç giyim dalında adını duyurdu.

1979’da iş hayatına atılan ve modacılık yapan İpek Kıramer bugüne kadar 6 bin koleksiyona imza attı. Kızı Lale ile birlikte çalışıyor. Lale, biri Akmerkez’de diğeri Bomonti İş Merkezi’de iki şubesi olan atölyede kalite kontrolü yapıyor. Diğer kızı Işık Menderes ise konuşmacı ve yazar olarak yaşamını sürdürüyor.

Nişantaşı’nda kuaför salonu bulunan Erdem Kıramer ile evliliğinden Emre ismini verdikleri bir oğlu oldu. Çift 1993 yılında boşandı.

Oğlu Emre Kıramer ile Ezgi İçel 2005 yılında evlendi. Maya adını verdikleri bir bebekleri oldu.