Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

1 Ekim 1948

Şehir

Ordu

Ülke

Türkiye

Burç

Terazi

2294

kez görüntülendi

Ertuğrul Günay Kimdir?

1 Ekim 1948 tarihinde Ordu’da doğdu. 1969’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1977 genel seçimlerinde “en genç milletvekili” sıfatıyla TBMM’ye seçildi.

2007 seçimleri öncesinde demokrasi dışı eğilimlere karşı çıkarak AK Parti’ye katıldı. 2007 genel seçimlerinde İstanbul’dan, 2011 genel seçimlerinde ise İzmir’den milletvekili olarak meclise girdi.

2007 yılından 24 Ocak 2013 tarihine kadar Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. Bakanlık görevini Ak Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik‘e devretti.

“Bosna İçin İnsanlık Girişimi”, “Doğu Konferansı”, “Yeni Siyaset Girişimi” gibi sivil girişimlere öncülük etti. “Bosna Yazıları”, “Karşı Siyaset” adlı iki kitabı ile çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunuyor.

2009 yılında barışa ve özgür düşüncenin gelişimine yaptığı katkılardan dolayı Adıyaman Üniversitesi tarafından, 2011 yılında ise kültürel mirasın korunması ve arkeoloji alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Mustafa Kemal, Akdeniz ve Pamukkale Üniversiteleri tarafından “Onursal Bilim Doktoru” unvanı verildi.

Türkiye ile Macaristan arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine katkılarından ötürü Macaristan Cumhuriyeti tarafından “Yıldızlı Liyakat Nişanı”

Avusturya Cumhuriyeti tarafından da, Türkiye’de verilen en büyük nişan olan, “Büyük Altın Şerit Şeref Madalyası”na layık görüldü.

AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay 26 Aralık 2013 tarihinde AK Parti MYK toplantısı sonrası disiplin kuruluna sevk edilmesinin ardından 27 Aralık 2013 günü TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek Ak Parti’den istifa ettiğini duyurdu. 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde bazı bakanları uygun bulmadığını ifade eden twitler atmıştı. İstifa açıklmasında; “Bir tabandaki masum geniş bir kitle. Bir de tepede mağrur ve mütehakkim bir anlayış. O anlayışa bir şey anlatmanın şansı kalmadı. Bu mağrur ve mütehakkim davranışa daha katlanmamız mümkün değildi.” dedi. Aynı gün Ak Parti milletvekilleri Erdal Kalkan ve Haluk Özdalga AK Parti’den istifa ettiğini duyurdu.

Evli ve iki çocuk babasıdır.