erol-oral

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1944

Şehir

Erzurum

Ülke

Türkiye

4395

kez görüntülendi

Erol Oral Kimdir?

1944 yılında Erzurum‘da (Aşkale) doğdu. İlkokulu Aşkale İlçesinde, Ortaokul ve Liseyi Erzurum’da, Yüksek Öğrenimimi 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun olarak tamamladı. 1969 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Doktora derecesi aldı. 1970 yılında Atatürk Üniversitesi tarafından 2 yıl süre ile görgü, bilgi ve ihtisasımı arttırmak amacıyla A.B.D.’ne gönderildi. South Dakota State Üniversitesi’nde de ikinci defa yapmış olduğum yüksek lisans çalışması ile 1972 yılında Master Science derecesi aldı.

1974 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Doçentlik ünvanı aldı. 1977 yılında Hollanda Hükümetinden kazanmış olduğu bir araştırma bursu ile 4 ay süre ile bu ülkede bilimsel çalışmalarımı sürdürdü.
1980 yılında Atatürk Üniversitesinde profesör unvanını aldı. Aynı yıl içerisinde F. Almanya Alexande Von Humboldt araştırma bursu kazanarak 1,5 yıl Münih Teknik Üniversitesinde araştırmalarımı sürdürdü. Aynı araştırma bursu ile 1983 yılında ikinci defa ve 4 ay süre ile aynı üniversitede çalışmalarına devam etti.

Atatürk Üniversitesinde; 4 yıl Bölüm Başkanlığı, 3 yıl Dekan Yardımcılığı ve 7 yıl süre ile Mühendislik Fakültesi Dekanlık görevlerinden sonra, 1992-2000 yılları arasında iki dönem bu Üniversitede Rektörlük görevinde bulundu.

Atatürk Üniversitesinden 2001 yılında emekli olduktan sonra, 4 yıl süre ile Azerbaycan’da Kafkas Üniversitesinde ve 2006-2009 yılları arasında da Kırgızistan’da Atatürk-Alatoo Üniversitesinde Rektörlük görevlerinde bulundu.

16 Nisan 2001 tarihinde Atatürk Üniversitesinden kendi isteğiyle emekliye ayrıldıktan sonra, Bişkek’teki Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde rektör danışmanlığı görevine atandı. Üç ay süre ile bu görevde bulunduktan sonra Azerbaycan, Bakü’deki Kafkas Üniversitesine Rektör olarak atandı.

Ak Parti kurucu üyeleri arasında yer aldı.

09 Kasım 2009 tarihinden beri Turgut Özal Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır.

Üniversitedeki akademik görevlerimin yanı sıra, Erzurum’da kurmuş olduğu ERZURUM KALKINMA VAKFI’ndaki çalışmaları halen devam etmektedir. Ülkemizin gündeminde yer almış olan DOĞU ANADOLU KALKINMA PROJESİ (DAP) vakıf tarafından hazırlanmış olan çalışmalardan biridir.
İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca yabancı dillerini bilmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Kaynakça

Turgut Özal Üniversitesi, Ak Parti, Erol Oral