ercankesal

Unvan

Hekim, Oyuncu

Doğum Tarihi

1959

Şehir

Nevşehir

Ülke

Türkiye

1017

kez görüntülendi

Ercan Kesal Kimdir?

Ercan Kesal 1959 yılında Nevşehir’in Avanos ilçesinde dünyaya gelmiştir. Hekim, yazar ve oyuncudur. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Avanos’ta, lise öğrenimini Nevşehir’de tamamlamıştır. 1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra 1984-1990 yılları arasında Ankara’da hekimlik yapmıştır ve hala 1990 senesinde kurduğu Özel Okmeydanı Hastanesi’nin yönetim kurulu başkanlığı görevine devam etmektedir.

Ercan Kesal, 2004-2006 yılları arasında İTİCÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji dalında master yapmıştır ve Yeditepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji Doktora Eğitimine devam etmektedir.

2002 yılında yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Uzak” filmiyle oyunculuğa ilk adımını atmıştır. 2010 yılında “Bir Zamanlar Anadolu’da” adlı filminde Ebru ve Nuri Bilge Ceylan ile birlikte yazdığı senaryo; 2011 yılında Asia Pacific Screen Ödülleri’nde “En İyi Senaryo” dalında ödüle aday gösterilmiştir. Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” ve “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmlerinde senarist ve oyuncu, “Vavien”, “Derin”, “Saç”, “Küf”, “Yozgat Blues”, “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, “Hükümet Kadın 1” ve “Hükümet Kadın 2” ve “Ben O Değilim” isimli filmlerde oyuncu olarak sinemaya hayatına devam etmiştir.

Oyuncu ve senarist olarak ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödüller almıştır.

“Peri Gazozu”, “Evvel Zaman” ve “Nasipse Adayız” isimli kısa romanı yayınlamıştır.

Şimdilerde ise Show Tv ekranlarında yayınlanan “Çukur” isimli dizide “İdris Koçovalı” karakterini canlandırmaktadır.

Oyuncu Nazan Kesal ile evli olan sanatçının Poyraz isminde bir oğlu vardır.

Kaynakça

www.sozcu.com.tr