Atılım Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 15 Temmuz 1997

15 Temmuz 1997 tarihinde Ankara’da Atılım Vakfı tarafından İ. Yalçın Zaim öncülüğünde kurulan 2547 sayılı kanun ile vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere kamu tüzel kişiliğine sahip bir vakıf üniversitesidir.

Atılım Üniversitesi’nin amacı; bilgi çağının gerektirdiği evrensel “bilgiye ulaşım” ve “bilgi kullanım” yeteneklerine sahip, mesleki konularda bilgili ve deneyimli, araştırmacı, dinamik, ülke sorunlarına duyarlı, takım çalışmasını seven, mesleklerinde ve iş dünyasında başarılı, rekabetten korkmayan, uluslararası çevrelerle yakından ilişkili, sanatsal, kültürel ve tarihsel değerlerimize sahip çıkan, çevre korumasına duyarlı insanlar yetiştirmektir.

Üniversite yaşamınızı Atılım Üniversitesi’nde geçirmekle;
Yabancı dille öğretim olanağını,
İkinci yabancı dil öğrenme imkânı;
Yabancı dille eğitimin önemini bilen ve İngilizce eğitim veren Atılım Üniversitesi, tek dille yetinmeyen ve dünyanın birçok yerinde çalışma ve yaşama olanağı yaratmak isteyen öğrencilerine ikinci bir dil öğrenme fırsatı da tanımaktadır.
Öğrenciler seçmeli derslerle Fransızca, Almanca, Rusça ve İspanyolca öğrenebilmektedir.
Üniversite kavramını oluşturan üç temel olgunun, “öğretim”, “araştırma” ve “kültür” sentezinin gerektirdiği fiziksel ve sistematik altyapıyı,
Uluslararası standartlara (ABET ve MÜDEK gibi) uygun eğitim programlarını,
Üniversiteye üstün hizmet veren 376 akademik, 288 idari personeliyle toplam 664 kişilik yetkin kadroyu,
4495 Lisans, 626 Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisiyle aynı çatıda öğrenim görme olanağını,
Küçük sınıflarda ders dinleme ve derslere aktif katılma imkanını,
En son teknolojik olanaklarla kurulan modern laboratuvarları,
Öğretim elemanları ile birebir iletişim kurma olanağını ve çeşitli sosyal etkinliklerle desteklenen gerçek bir eğitim ve tartışma ortamını,
Üniversite yerleşkesinin tüm kapalı ve açık alanlarında kablosuz ağ servisinden yararlanarak internet kullanma olanaklarını,
Öğrenci değişimine yönelik olarak anlaşma yapılan University of Incarnate Word (San Antonio / Texas), öğretim & araştırmanın her türlü alanında işbirliği yaptığımız University of Dortmund, ve Erasmus programı kapsamında, University of Bremen (Almanya), Universiteit Gent (Belçika), Haute Ecole De Bruxelles (Belçika), University of Warwick (İngiltere), University of Ostrava (Çek Cumhuriyeti), Roskilde University (Danimarka), Aarhus University (Danimarka), University of Tartu (Estonya), Hame Polytechnic (Finlandiya), Tampere University of Technology (Finlandiya), Douai Business School (Fransa), National and Kapodistrian University of Athens (Yunanistan), King Sigismund College (Macaristan), Trento University (İtalya), Universita degli Studi di Modena e Reggio Emilia (İtalya), Waterford Institute of Technology (İrlanda), College of Social Sciences (Litvanya), Kaunas College (Litvanya), Poznan School of Social Sciences (Polonya), Lodz Academy of International Studies (Polonya), WSB-NLU National Louis University (Polonya), University of Lodz (Polonya), Universitatea Transilvania din Brasov (Romanya), University of Presov (Slovakya), University of Ljubljana (Slovenya), University of Primorska (Slovenya), Universidad de Cantabria (İspanya), Universitat de Lleida (İspanya), Escuela de Arte10 (İspanya), NHTV Breda University of Applied Sciences (Hollanda), University of Groningen (Hollanda) ‘da Değişim Programı’na göre istenildiğinde öğrenim görebilme fırsatını,
Başarıyı teşvik eden ve ödüllendirmeyi amaçlayan çeşitli burs olanaklarını,
Bölümler arası yatay geçiş olanağı;
Doğru tercih daha kısa sürede hedefimize ulaşmak açısından önemlidir. Ancak, gözden kaçırdığımız faktörler nedeniyle bazen ikinci bir şansa daha ihtiyacımız olabilir. Atılım Üniversitesi, meslek tercihi gibi önemli bir konuda belli kontenjanlar dâhilinde yatay geçiş olanağıyla öğrencilerine ikinci bir şans tanımaktadır.

Yan dal, çift anadal imkânı;
Akademik başarı birçok konuda olduğu gibi, aynı anda iki farklı alanda diploma ya da sertifika alma şansını da sunuyor. Atılım Üniversitesi, akademik başarılarıyla yüksek performans gösterebileceğini ispatlayan öğrencilerine ikinci bir diploma imkânı sağlamaktadır.

Staj imkân ve avantajları;
Mezuniyet sonrasında iş yaşamına bir adım önde başlamak teorik bilginin uygulamayla pekiştirilmesine bağlı. Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Koordinatörlüğü’nün Ülkemizin ve dünyanın sektör liderleriyle yaptığı anlaşmalar onlara okulda edindikleri teorik ve uygulamalı eğitimi iş dünyasında kullanma olanağı sunmaktadır.

Danışmanlık hizmeti;
Sizi yönlendirenlerin sizi iyi tanımaları, yetenekleriniz, beklentileriniz, yeterlikleriniz ve hedeflerinizle ilgili bilgi sahibi olmaları gerekir. Atılım Üniversitesi her öğrenciyi hayata hazırlarken onların yanında yer alacak danışmanlarla gelişimleri konusunda onları en kısa yoldan geleceğe hazırlamaktadır.

% 92 istihdam;
Yabancı dille eğitim yapan, uygulamalarla öğrencilerin teorik bilgilerini pekiştiren Atılım Üniversitesi mezunlarının başarılarıyla “Geleceğe İz Bırakıyor.” Günümüzde yaşanan yoğun rekabet ortamında mezunlarının ilk altı ay içinde iş bulduğu Atılım Üniversitesi, eğitim kalitesiyle iş dünyasını yönlendirmektedir.

Şehrin gürültüsünden uzak, aynı zamanda şehir merkezine 20 km., çevre yoluna 7 km. mesafedeki Atılım Kampüsü’ne servis araçları ile gidip gelme kolaylığını,
Açık yüzme havuzu, basketbol sahaları, tenis kortları gibi tesislerde spor yapma imkanını,
Başkent Ankara’nın gözde mekânı İncek’te, doğayla iç içe, güvenli, huzurlu ve sıcacık bir üniversite atmosferinde, hem başkentte öğrenim görmenin avantajlarını hem de kampus hayatı deneyimini ve “bahar”ı her yıl Bahar Şenliği ile karşılama keyfini yaşayacaksınız.