Real Madrid

İspanya La Liga takımlarından olan Real Madrid 6 Mart 1902’de kurulmuştur. Kulübün renkleri eflatun beyazdır. Temelleri Sky Futbol kulübüne dayanan Real Madrid’in ismindeki “Real” kelimesi kraliyet anlamına gelmektedir. Real Madrid bu ünvanı kral tarafından alan sayılı kulüpler arasındadır. 1950’li yıllarda futbolda belirgin bir güç olmaya başlayan kulüp, 1980’li yıllarda aldığı kupalar ile başarısını iyice arttırmıştır.

Real Madrid günümüze kadar dört stadyum kullanmıştır. Campo de O’Donnell kulübün ilk stadyumudur. Kulüp daha sonra Campo de Ciudad Linealve Estadio Chamartín stadlarını kullanmıştır ancak dönemin başkanı Santiago Bernabéu yeni bir stad yaptırarak kulübün günümüzdeki stadı olan 80.354 kapasiteli Santiago Bernabéu’nun ilk temellerini atmıştır.

Bütün dünyanın takip ettiği El Clásico olarak adlandırılan Real Madrid Barcelona klupleri arasındaki ezeli rekabet iç savaş yıllarında boy göstermiş ve günümüzde de hala devam etmektedir.İki kulüp arasındaki maçlar en çok izleyici kitlesine sahip maçlardır.

Geçmişinde Beckham, Figo, Zidane ve Roberto Carlos gibi birçok yıldız Real Madrid forması giymiştir.Real Madrid yaptığı transferler ile adından sıkça söz ettirmiş bir kulüptür.2009 yılında gerçekleştirdiği  Cristiano Ronaldo transferi de bu transferlerden biridir.

Günümüzde kulübün başkanlığını takıma Kaka ve Cristiano Ronaldo gibi yıldızları kazandıran Florentino Perez yapmaktadır.