Manchester United

Manchester United ilk olarak Newton Heath LYR Football Club adıyla 1878 yılında işçiler tarafından kurulmuştur. Kulübün renkleri siyah kırmızı ve beyazdır. Kulüp 1902 yılında bir iş adamı tarafından satın alınmıştır. Bu yıldan sonra ismi Manchester United olarak değişen kulüp 1910 yılından beri maçlarını Old Trafford stadyumunda oynamaktadır. Chealsea ve Liverpool gibi rakiplerinin yanında Manchester City takımı ile ezeli bir rekabeti vardır.

1950’li yıllarda kurduğu kadro sayesinde üst üste iki lig şampiyonluğu kazanmıştır ancak 6 şubat 1958 tarihinde Münih’de takımın uçağı acı bir kaza geçirmiştir. Bu kazada kulüp sekiz oyuncusunu kaybetmiştir birçok oyuncusu da sakatlanmıştır. Manchester United kazanın yaralarını kısa süre içinde sararak başarılarına devam etmiştir.

Kulüp birçok kez yapılan mali destekler sayesinde kapanma tehlikesinden kurtulmuştur. Ayrıca birkaç sefer küme düşmesine rağmen First Division’a geri dönme başarısını göstermiştir. 1969-1986 arası Manchester United’ın geçirdiği en zor dönemlerden biridir. Bu dönemde hiç lig şampiyonluğu kazanamamışlardır. Bu başarısız dönemde beş teknik direktör değiştirilmiştir.

1986 yılında kulübün başına Alex Ferguson geçmiştir. Alex Ferguson döneminde UEFA Kupa Galipleri Kupası ve UEFA Süper Kupası ilk kez kulüp müzesine götürülmüştür.1967 yılından sonra 1993 yılındaki ilk lig şampiyonluk yine Alex Ferguson döneminde alınmıştır. Başarılarından dolayı kraliyet tarafından Alex Ferguson’a “Sir” ünvanı verilmiştir.

2009 yılında yıldız oyuncusu Cristiano Ronaldo’yu rekor bir ücret ile Real Madrid kulübüne satmıştır.

Manchester United kadrosundaki Wayne Rooney,Robin Van Persie ve Nani gibi yıldızlarıyla başarısını günümüzde de devam ettirmektedir.