Kayseri Erciyesspor

1932 yılında kurulan Erciyesspor 1937 yılında Yılmazspor ile birleşerek Erciyes Gençlik adını aldı.Kırmızı – Beyaz renkler ile kuruldu. Bilahire Sarı-Kırmızı rengi aldı. Kulübün ilk yeri Düvenönünde bulunmakta idi.

1940 yılında Kayseri Gençlik Spor kulübüne devroldu.

1948 yılında Askeri takımların ligden çekilmesi ve ligde 3 takımın kalması üzerine İbrahim Bamyacıoğlu ve Şaban Çenkcinin gayreti ile Erciyes Gençlik Kulübü Sarı – Lacivet renklerle faaliyete geçti.

1949 yılında Kayseri Gençlikspor kulübü ile birleşti ve Sarı-Kırmızı renkler ile lige devam ettiler.

1951 yılında kulüp fesh edildi. Kulübün eski oyuncularından Naci Ulucan 1952 yılında kulübü tekrar faaliyete geçirdi.

1966 yılına kadar mütevazi bir şekilde ligde oynadı. Bu tarihlerde Kayserispor´un kurulması için Ortaanadoluspor ve Sanayispor ile birleştiririlip 01.07.1966 tarihinde Kaysrispor kuruldu.

1985 Yılında önce Mahrumlarspor olan Kayserigücü´nü devraldı ve o zamanın Kayseri Emniyet Müdür Yaşar Gökışık tarafından Kırmızı Lacivet Renkler ile Kayseri Emniyetspor olarak değiştirildi. 2-3 Yıl 3.Türkiye ligine çıkma maçlarında finallerde kaybeden Emniyetspor Teknik Direktör Yılmaz Yavman (Galatasaray´da futbol oynadı. Daha sonra Kayserispor´a transfer oldu. Uzun Yıllar Kayserispor´da futbolcu, Teknik Heyette ve Yönetici olarak bulundu.) yönetiminde 3.Türkiye ligine çıktı. 1966 yılından tam 22 yıl sonra 1988 yılında Kayseri Emniyetspor 3.lige çıktığında Emniyet takımlarının ligden çekilmesi gerektiği yönünde Enmiyet Genel Müdürlüğünce karar verilince Kayseri Emniyet Müdürü Yaşar Gökışık´ın gayretleri ile sivil bir yönetim oluşturularak Siyah Beyaz Renklerde Kayseri Erciyesspor yeniden canlandırılmış oldu. 3-4 sezon bu isim ve renklerde mücadele eden Kayseri Erciyesspor, Kayseri Büyükşehir Belediyespor ile birleşerek Mavi-Beyaz renkler ile Büyükşehir Belediye Erciyesspor ismi ile 3.ligde mücadelesine devam etti. Seçimlerden sonra kulüp Melikgazi Belediyespor´a devredince Sarı-Kırmızı renkler ile Melikgazi Belediye Erciyesspor olarak ismini ve renklerini değiştirdi.

1999 Yılında İstikbal grubu sahiplerinden Hacı Boydak kulübü devraldı. Forma Rengini Sarı-Lacivet ve Kulübün ismini Hacılar Erciyesspor olarak değiştirdi. Kayseri´li gençlerden ve Kayseri´li teknik heyetten oluşan bir ekip kurdu. İlk yılında 2.Türkiye ligine çıktı .

2000-2001 futbol sezonunda grubunu lider olarak bitirip Play-off´a kaldı. Play-off´da başarılı bir sezon geçirdi ve ligi 6. bitirdi. 2.Lig A Kategorisinde oynamayı hak kazandı. Sezon sonunda Hacı Boydak kulübü Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile görüşerek iki kulüpten güçlü bir ekip oluşturma kararı verildi. Erciyesspor´daki elit futbolcular Kayserispor´a aktarıldı. Yönetimine 23.06.2001 tarihinde Menduh Büyükkılıç getirildi. Takmını ismi ERCİYESSPOR ve Forma rengi SARI-KIRMIZI-BEYAZ olarak değiştirildi.

2001-2002 sezonunda şansız bir şekilde A Katagorisinden küme düştü.

2002-2003 sezonunda 2.Lig B Kategorisine düştüğü sezon tekrar şampiyon olarak 2.lig A Kategorisini çıktı.

2003-2004 sezonunda 2.lig A Kategorisinde şampiyon olarak Türkiye Süperligine çıkan 61.takım oldu.

09 Temmuz 2004 tarihinde yapılan genel kurul ile Süperlig Hakkını Kayserispor’a devretti. Takımın Başkanlığını Enver Kemaloğlu T.Direktörlüğünü ise Mustafa Uğur Yapmakta iken

2004-2005 Sezonunda 2.Lig A Kategorisinde mücadele edele eden Kayseri Erciyesspor tekrar şampiyon olarak Süper lige Merhaba dedi.

Yakın Tarihimiz

2005-2006 sezonunda tarihinde ilk kez süper lige çıkan Erciyesspor ana renklerini mavi siyah olarak değiştirdi, ara renk beyaz oldu. Mavi Erciyes Dağı’nın gökyüzünü,siyah Erciyes Dağı’nın yüzeyini, beyaz ise Erciyes Dağı’nın karını temsil etmektedir.

2005-2006 sezonunda süper ligde ilk senesi olmasına rağmen Mustafa Uğur’un teknik direktörlüğünde Erciyesspor ligi orta sıralarda bitirdi.

2006-2007 sezonunda ise ilk yarı Erciyesspor ligin dibine demir attı. Mustafa Uğur’un ardından göreve getirilen Werner Lorant’ın da istifasıyla teknik direktörlüğe getirilen Bülent Korkmaz ve Erol Bedir yerine başkanlığa getirilen Ziya Eren yönetiminde temsilcimiz ikinci yarının en çok puan toplayan 5. takımı oldu ama ligi 17. sırada bitirmekten ve ligden düşmekten kurtulamadı.

2006-2007 sezonunda Erciyesspor tarihinde ilk kez Türkiye Kupası finaline yükselerek UEFA Kupası’nda mücadele etmeye hak kazanmıştır. Mayıs 2007’de İzmir Atatürk Stadı’nda Beşiktaş’la oynanan final maçında hakem İsmet Arzuman maça damgasını vurmuş, temsilcimiz demoralize olarak uzatma dakikalarında yediği golle sahadan 1-0 mağlup ayrılmıştır.

2007-2008 sezonuna girerken başkan Ziya Eren ve teknik direktör Bülent Korkmaz bu şehirde Erciyesspor’un başarılı olmasını istemeyenler var şeklinde bir ifade kullanarak istifa ettiler. Başkan olarak Enver Kemaloğlu teknik direktör olarak göreve Mehmet Bulut getirildi. Süper lig kadrosu İlhan Özbay ve Yusuf Soysal haricinde tamamen dağıtılan temsilcimiz buna rağmen Uefa Kupası’nda İsrail’in köklü ekiplerinden Maccabi Tel Aviv’le İsrail’de 1-1 berabere kalmış,30 Ağustos 2007’de Kayseri’deki rövanşı 3-1 alarak tur atlamış Türkiye tarihinde alt liglerde oynayıp da Avrupa arenasında tur atlayan ilk takım olmuşlardır. Diğer turda ise Atletico Madrid’e İspanya’da 4-0 Kayseri’de 5-0 kaybedilerek Uefa Kupası’na veda edilmiştir. Türkiye Kupasında ise Gaziantepspor’a 2-0 yenilen Erciyesspor elenmiştir.

Kulüpte yaşanan ekonomik krize rağmen takım 2007-2008 sezonu yarısını 5. olarak bitirmiştir. Temsilcimiz ilk 6 içerisinde yer alarak süper lige yeniden dönmeyi hedeflemekteydi ancak sezon 7. olarak bitirilerek 2008-2009 sezonunda da 1. ligde mücadele edilecektir.

Kayseri Erciyesspor
2007-2008 sezonunun ikinci yarısında düşüşe geçen Erciyesspor ligde son maçında Sakaryaspor’u Sakarya’da 1-0 mağlup etmişse de kıl payıyla playofflara katılamayarak ligi 7. olarak bitirmiş 2007-2008 sezonunda süper lige Kocaelispor,Antalyaspor ve Eskişehirspor katılmıştır. Manisaspor,Rizespor ve Kasımpaşaspor ise 1. lige düşmüştür.

2008-2009 sezonuna girilirken Kayseri Erciyesspor altyapı tesisleri kurulmuş, as kadro da çeşitli isimlerle güçlendirilmeye çalışılmıştır. Lotto ile yapılan sponsor anlaşması sonlandırılarak kulüp kendi formasını üretmeye başlamıştır.Yeni sezona bütün bu gelişmelere rağmen istenildiği gibi başlanılamamıştır. 2008-2009’un 10. haftası itibariyle Kayseri Erciyesspor 1. ligde 18. sırada bulunmaktadır. 8. hafta Giresunspor’un Kayseri Erciyesspor’u 1-0 mağlup ettiği maçtan sonra teknik direktör Mehmet Bulut istifa etmiş,yerine geçmişte de Kayseri Erciyesspor’u çalıştırmış olan Mustafa Uğur getirilmiştir

Kaynak: erciyesspor.org.tr/