Kasımpaşa

Kulübümüz, 1948 yılında gerçekleştirilen Dünya Olimpiyatlar’ında, Olimpiyat Şampiyonu olan Güreşçilerimiz Gazanfer Bilge, Mehmet Oktav ve Ahmet Kireççi’nin başarılarından dolayı, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından, armasında Ay – Yıldız taşıma şerefine layık görülmüştür.Ve bu şerefin ardından Kasımpaşa Spor Kulübü, Beşiktaş Spor Kulübünün ardından Türkiye’de armasında Ay-Yıldız taşıyan ikinci Türk Takımı olmuştur.

Kuruluş Hedefi

Sporun her faaliyetinde bulunabilme olanaklarını araştırıp, saptamak ve başta FUTBOL ile GÜREŞ olmak üzere diğer spor dallarında faaliyet göstermek, çağdaş spor bilgisi ile gençlerimizi bilgili kılacak uygulamalarla eğitmek ve sporun tüm güzelliklerine teşvik ile kişiliklerini değerlendirmektir.

KURULUŞ DÖNEMİ ARMALARI

Kasımpaşa Spor Kulübü’nün kuruluşu 1921 yıllarına kadar gitmektedir. Kulübe ilk ismini veren Deniz Matbaası’nda çalışan Şeref Hiver “Basiret İdman Yurdu”nda ısrar etti. Kabul gören fikirle ilk isim Basiret diye belirlendi. 20 Temmuz 1921’deki Kongrede Kadri Şen ve Nizamettin Çağlayan’ın başvuraları ile kulübün adı Kasımpaşa Altıntuğ İdman Yurdu diye değiştirildi.

İstanbul Futbol Ligi’nin 1923-1924 sezonu 21 Eylül’de başladı. Kulüp Altıntuğ ismiyle maçlara katıldı.

İsim tartışmalarının yeniden alevlenmesi üzerine 20 Temmuz 1924 yapılan toplantıda isim “Kasımpaşa İdman Yurdu” namıyla değiştirildi. Bu değişiklik 29 Eylül 1924’te İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bildirildi.

O dönemki logo daire üzerinde bir futbol topu ve daireyi yarıya kesen şeridin üstünde de A.G.K. ve dairenin en altında 1921 yazacak şekilde dizayn edilmişti.

Kasımpaşa İdman Yurdu Atletizm Takımı 1926 yılında kuruldu. Atletizm Takımı o dönem daha farklı bir logo kullanarak müsabakalara katıldı.

SADECE FUTBOL TAKIMINA ÖZGÜ ARMA

Kulübün isim değişikliği 1927 yılında bir daha gündeme geldi. “Kasımpaşa İdman Kulübü” ismi kabul edildi. 1925 ve 1929 yılları arasında Kasımpaşa İdman kulübü Futbol Takımının kullandığı arma daha farklı bir tasarım içeriyordu.

1930’LARDA 3 FARKLI LOGO

Kasımpaşa İdman Kulübü 1930’lu yıllarda farklı logoları göğsünde taşımıştır.

Kasımpaşa B, İkinci ve Genç Takımları çıktıkları karşılaşmalarda içinde “K” harfinin bulunduğu bir yıldız ile mücadelelerini gerçekleştirdiler.İlerleyen yıllarda yuvarlak logonun yerine daha uzun ve renklerin yukarıdan aşağı şerit halinde indiği tasarım tercih edilmiştir. Altı sivri ve oval olan bu logo bir dönem Kasımpaşalı futbolcuların simgesi olmuştur.Daha sonraki yıllarda ise kulübün adının ilk harflerinin kullanıldığı beyaz ve lacivert dairelerin içinde K.İ.K Yazan logo kullanılmaya başlandı.

Kasımpaşa 1938 yılında bir kez daha isim değişikliğine giderek “Altıntuğ Spor Birliği” adını kullanmaya başladı.

İSİMLE BİRLİKTE LOGO YİNE DEĞİŞTİ

1938’de gidilen isim değişikliğinin ardından 1939 yılında takımın logosu değişti. 1939 kullanılmaya başlanan logo 23 yıl önceki “Altıntuğ” logosuydu. 1940 yılında Beden Terbiyesi Kanuna intibak için hazırlanan 30 Haziran 1940 tarihli belgenin üzerinde yazan isim de yine “Altıntuğ Spor kulübü”…

1940-1941 sezonunda Altıntuğ, Fenerbahçe’ye 4-0’lık yenilgiyi tatdırdı.

SON KEZ KASIMPAŞA…

Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğü’ne gönderilen 2 Eylül 1942 tarihli yazı ile kulübün adı “Kasımpaşa Gençlik Kulübü” halini aldı. Bu tarihten sonra “ Kasımpaşa ” kabul gördü ve değişiklik yapılmadı. Ancak gençlik kulübü ifadesi zamanla spor kulübü olacaktır.

Bu isim değişikliğinin ardından logo da değişti.

İsim değişikliğniin ardından tescil işlemleri 1944 yılına kadar uzanmaktadır. Bu yıl Kulüp Başkanı Zeyyat Parlar, Beden Terbiyesi İstanbul Belge Müdürlüğü’ne ilgili yazıyı 21 Temmuz 1944 tarihinde gönderdi.

Kuruluşundan itibaren İdman Cemiyetleri Kanunu’na göre yönetilen Kasımpaşa, 1940 yılında intibak ettiğ Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğü’nün 18 Aralık 1944 verdiği tescil belgesiyle “Kasımpaşa Gençlik Kulübü” sıfatını resmen aldı.

LOGODA TÜRK BAYRAĞI…

Kasımpaşa Gençlik Kulübü 1948 Olimpiyatlarında güreşçilerinin gösterdiği zaferlerin ardından Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün izniyle armasında Türk Bayrağı taşımaya hak kazandı. Ancak kulübün bazı maçlarında formanın üzerinde arma göremeyiz. Çünkü formalarda arma zorunluluğu 1962 yılında gelecektir.

VE ARMA TAŞIMA ZORUNLULUĞU…

Futbol federasyonu, 1962 yılında kulüplerin resmi maçlardaki formalarında arma taşıması zorunluluğunu getirdi.

1962-1963 sezonunda armayı futbolcuların üzerinde görebiliyoruz.

1966-1967 sezonundan 1984- 1985 sezonuna kadar logo değişmemiştir. Ancak bu logo 2000’li yıllarda kullanılan logo değildir.

SON İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Kasımpaşa 1986-1987 sezonunda son kez isim değiştirerek “Kasımpaşa Gençlik Kulübü”nden “Kasımpaşa Spor Kulübü”ne geçti. Bu değişim logoda da küçük bir düzenleme gerektirdi.Logoda K.G.K yerine K.S.K’yı görmeye başladık. Ancak logo hala 2000’li yıllardaki son haline kavuşmadı.

BİR SEZONDA 3 FARKLI LOGO

Kasımpaşa Spor Kulübü 1987-1988 sezonunda bir yılda 3 farklı logo kullanmıştır. Standart beyaz daire içinden geçen lacivert şeritli ile beraber lacivert dairenin içinden geçen beyaz şeritli tarz da kullanılmıştır.

Bu sezon daha önce hiç görülmemiş Türk bayrağının sol üst köşeye alındığı sol alttan sağ üste logoyu ikiye bölen lacivert şerit ve sağ alt tarafın beyaz olduğu farklı bir logo da formalarda yer almıştır.

LOGODA DEĞİŞİM

Kasımpaşa, 1996-1997 sezonunda logoda KSK yerine Kasımpaşa yazar.

1998-1999 SEZONLARI

1998-1999 Sezonundaki maçlarda Kasımpaşa bu sefer ortasında Türk bayrağı bulunan ve dairenin üzerinde Kasımpaşa Spor Kulübü yazan farklı bir logo tasarımıyla maçlarda görülmektedir.Aynı sezon içinde iki farklı logo kullanıldığı da olmuştur.

Kaynak:kasimpasaspor.org.tr