Eskişehirspor

Eskişehirspor’un doğuşu Eskişehirspor’umuz 19-Haziran-1965 tarihinde kurulmadan önce Eskişehir’i futbolda başarıyla temsil eden Milli Lig’de forma giyen Eskişehir kökenli futbolcularımız (Süreyya Özkefe, Abdullah Matay,Basri Dirimlili,Fehmi Sağınoğlu,Ergün Ercins,Muzaffer Sipahi,Ayhan Aşut,Ersen Uzuntuna,Bilal Arular,Orhan Atmacan,Yalçın Atabay,Şevket Demirtepe,Naci Özkaya…) ile mahalli ve profesyonel ligde oynayan takımlarımızda vardı.

Anadolu’ya şampiyonluk kupası getiren ilk şehir Eskişehir!

Örneğin 1940 yılında Gruplar Şampiyonu Eskişehir Demirspor ile Milli Küme Şampiyonu Fenerbahçe takımı Türkiye Şampiyonluğu için karşı karşıya geldi. Futbol otoriteleri Eskişehir Demirspor’a şans vermeyip, Fenerbahçe’nin antrenman havasında maç yaparak farklı galip geleceğini düşünürken 22-Eylül–1940 tarihinde Ankara 19-Mayıs stadında oynanan 0-0’lık maçın rövanşında Eskişehir Demirspor Fenerbahçe’yi 3-1 yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Bu maçın tarihi bir önemi ise, Anadolu’ya şampiyonluk kupasını getiren ilk ilin Eskişehir olmasıydı.

Efsane geliyor.

Kara kızıl sevdamız 1965 yılında kuruldu ama bu tarihten önce de birkaç kez Federasyona Eskişehirspor adıyla kulüp kurmak için girişimler yapılmış fakat sonuç alınamamıştı.. Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okuyan öğrencilerden oluşan futbol takımı 1964 yılında Konya’da yapılan turnuvada şampiyonluk kupasını müzesine götürmüştü. Şehrimizin güçlü ve köklü kulüplerinde Gençlikspor’la birleşip Akademi Gençlik adını aldılar. Ertesi sene İzmir’de yapılan turnuvada rakiplerini farklı mağlup ederek yine şampiyon olunca tüm dikkatler üzerlerine çekilmişti. O yılların Futbol Federasyonu İzmir Temsilcisi, kulübün Genel Sekreteri Nafiz Yazıcıoğlu’na “Bu takımı buralarda heba etmeyin,1.ligde bile kök söktürürsünüz, şehir takımı kurmayı niye düşünmüyorsunuz?” sözleri ilk kıvılcım olmuştur. Eskişehirspor’un kurulma dönemlerinin sohbetleri Kör Kamil’in meyhanesinde yapılıyordu. Maddi destek sağlaması ve kuruculuğu üstlenmesi için Aziz Bolel’le yapılan görüşmeler (Ben avcıyım, futboldan anlamam) dediği için hep neticesiz kalıyordu. Ama bir gün Milli Takımın Bulgaristan’a farklı yenilmesine çok üzülen Bolel “Ekmeğini yediğim bu şehrin takımı için harekete geçmeliyim” deyince başkan sorunu çözülmüştü. Şimdi Eskişehirspor’u oluşturacak kendi ismini feda edecek kulüplere sıra gelmişti. Yapılan toplantı ve görüşmelerde kolay mutabakat sağlanmasa da özveride bulunacak üç takım ortaya çıkmıştı. Akademi Gençlik, İdmanyurdu ve Yıldıztepe kulüplerinin birleşmesiyle dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’ta elinden gelen desteği göstererek Eskişehirspor’umuz takvim yaprakları 19-Haziran–1965’i gösterdiği gün resmen kurulur.

Siyah-Kırmızı Şampiyon ES ES

Eskişehirspor futbol takımı kurulmuştu ama daha kulübün renkleri belli değildi. Diğer takımlardan daha farklı, şehrimizi simgeleyen renkler düşünülürken ortaya çıkan renkler Eskişehir taşı olarak adlandırılan lületaşının beyazı, havacı kenti olarak da bilindiği için gökyüzünün mavisi düşünülüp karar verilmişti. Ama bu Yunan bayrağını anımsatacağı için vazgeçildi.Aziz Bolel yöneticilerin önerilerini dinlerken,Mustafa Doğramacı renklerin siyah-kırmızı olmasını bu vesileyle kulübün kuruluş aşamasında desteğini esirgemeyen Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’a (Gençlerbirliği Kulübü Başkanlığı yaptığı için) jest olacağını dile getirir.Nafiz Yazıcıoğlu’da o sene Fransa Kupasını kazanan Rennes futbol takımının bir derginin ön kapağındaki sevinç fotoğraflarını gösterir,odadaki herkes o dergideki siyah-kırmızı renklerin uyumuna,başarıyı bu renklerle yaşayacağına inanır ve oy birliğiyle karar verir.

Formalar Fransa’dan

Nafiz Bey’in teyzesinin oğlu dergide hayran kaldıkları formanın aynısını Fransa’dan yaptırıp Eskişehir’e yollar. Maddi sıkıntılar yüzünden bir süre gümrükte kalan bu formalar, uzun seneler takımımızla özdeşleşmiştir. Kolları ve yakalarında siyah şerit bulunan kırmızı forma ve siyah şort ile nice başarılara imza atmış ve o dönemlerde Kırmızı Şimşekler lakabını almıştır.

Amblemimiz.

Asıl mesleği Teknik Ressamlık olan Selahattin Vapur, Başkan Aziz Bolel’in eskizlerinden yararlanarak amblemimizi hazırlamıştır. Armamızdaki 3 yıldız Akademi Gençlik, İdmanyurdu ve Yıldıztepe kulüplerini temsil etmektedir.

Kaynak: eskisehirspor.org