Akhisar Belediyespor

Akhisar’da sporun bilinen tarihi, MS 50 yıllarına dayanır. Net bir ifade ile, Akhisar coğrafyasında yaklaşık 2000 yıldır spor yapılıyor diyebiliriz. Bu bulguya Thyateira antik kentinde bulunan antik sikkelerden ulaşıyoruz. Roma imparatorluğu döneminden kalma paralarda spor müsabakalarının tasviri göze çarpmaktadır. Akhisarlıların sporcu kişiliklerinin tohumlarının da burada atıldığı rivayet edilir.

Akhisar ilçemizde futbolun tarihine bakmak gerekirse; 1924 yılında kurulan Gençlik spor kulübünün varlığı göze çarpar. Yine kuruluş yılı 1920 olan Türk Ocağı adlı takım diğer bir tarihi gerçektir.Tabi maçların oynandığı stadın tarihi de eskidir. İlçe stadı 1952 yılında yapılıyor. Akhisar halkının hepsi stadın yapımında taş, toprak, kireç getirerek çalışmalara katkıda bulunuyor. İlerleyen yıllarda yeşil zeminine kavuşan stat, şu anda 3000 bin koltuk kapasitesine sahip.

Yıllar içersinde takımlar isim değiştirmiş, 1970 yılına gelindiğinde Gençlikspor, Güneşsspor ve Doğan spor adlı takımlar varlıklarını devam ettirir olmuşlardır.

Bu 3 takım birbirleri ile kıyasıya mücadelesi yaklaşık 50 yıl devam etti. 1970 yılına gelindiğinde futbolseverler şehir meydanında ‘Akhisarspor’u istiyoruz’ şeklinde bir pankart açarak bu üç takımın birleşmesini istedi. Fakat bir sorun vardı: birleşme hangi kulübün altında ve hangi renklerde olacaktı?  Belediye Başkanı Orhan İlker Bey ile;  mimar Yılmaz Atabarut  başkanlığında oluşturulan 1. Noter İrfan Başaran, milli hakemlerden İsmail Tunalı ve yönetimde bulunan Mustafa Teldemir’in yer aldığı heyet tarafından 08.04.1970′te Akhisarspor kurulması yönünde karar alındı. Atabarut, çiçeği burnunda kulübün kurucu başkanı ve 1 numaralı üyesi oldu.

Akhisar Belediyespor’un ilk kurucu yönetim kurulu üyeleri ise; Yılmaz Atabarut başkanlığında, Veli Erkmen, Yahya Şahin, Refik Demirel, Ahmet Cevdet Sıdal, Mustafa Kahramanlıoğlu, Nail Prese ve Halil Boduroğlu’nda oluştu.

Güneş spor’dan yeşil renk, Gençlikspor’dan siyah, Doğanspor’dan da sarı renklerini almıştır ki; bu takımlarında varlıkları unutulmasın. Akhisarspor’un kurumsal vefalı kimliği atılan bu tohumlardan gelmektedir.

1984 Yılında 3. lige çıkan takımımız; 10 yıl boyunca 3. ligde oynamıştır. O dönemlerde 3. Ligde olmasına rağmen, şimdileri çekirdekçi olarak tabir edilen futbol sevgisi nedeniyle maçlara gelen yoğun bir taraftar kitlesine sahip olmasıyla göze çarpmıştır.

1993-1994 sezonunda bir kez da amatör kümeye düşen takımımız, 1995 yılında 3. lige geri dönmüştür. 2008 yılına kadar da 3. ligde kalmıştır. 23 yıl boyunca 3. lig’de mücadele eden takımımız, oyuncuların önemli bir kısmının ilçenin bağrından çıkması nedeniyle ilçe halkının gönlünde yer etmiştir.

23 yılın acısını bir anda çıkartırcasına basamakları hızlıca çıkan takımımız toplam 5 yılda toplam 3 lig yükselerek; kırılması zor bir rekora imza atmıştır. 2008 yılında 3, 2010 yılında 2. lige yükselmiş, 2012 yılında ise Süper Lige yükselme başarısını göstermiştir.

Takımımız 2012-2013 yılında Süper Toto Süper Lig’e çıkan ilk Manisa ilçe temsilcisi olarak adının tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

Kaynak: akhisarbelediyespor.com