Türkiye İşçi Partisi (2017)

Kuruluş Tarihi: 7 Kasım 2017

Türkiye İşçi Partisi, 7 Kasım 2017 tarihinde Erkan Baş ve Barış Atay liderliğinde kurulan ve Türkiye‘de faaliyet gösteren bir siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “TİP” şeklindedir. Simgesi iç içe geçmiş çark, başak ve yıldızdır. TBMM’de 4 milletvekili bulunmaktadır. Genel başkanı Erkan Baş‘tır. 25 Ağustos 2022 tarihinden beri Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenidir.

Türkiye’de 2017 yılı Aralık ayında Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve eski Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) genel başkanı olan Erkan Baş‘ın öncülüğünde ve eski TİP ve TKP üyeleri, bir takım sendika ve işçi temsilcileri, demokratik kitle örgütü temsilcileri, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler ve çeşitli mesleklerden isimlerin yaptığı çağrı üzerine kurulmuştur.

Erkan BaşBarış AtayTuncay ÇelenMetin Çulhaoğlu‘nun da aralarında olduğu geçmiş TİP ve TKP üyesi, çeşitli kitle örgütü ve sendika temsilcisi, işçi, öğrenci ve akademisyenlerin bulunduğu 146 kişi imzasının olduğu çağrı metni kamuoyuna duyuruldu.[16] Halkın Türkiye Komünist Partisi çevresinin girişimiyle 7 Kasım 2017’de TİP’in yeniden kuruluşu için dilekçe verildi.

2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile işbirliği yapan parti,[18] adaylarını HDP listelerinden göstermiştir. Erkan Başİstanbul 1. bölge ve Barış AtayHatay milletvekili olarak HDP’den 27. dönem TBMM milletvekili seçilmişlerdir.[19] Seçimlerden sonra Barış Atay ve Erkan Baş, HDP’den istifa edip Türkiye İşçi Partisi’ne geçmişlerdir. 19 Nisan 2021’de Ahmet Şık partinin üçüncü milletvekili olarak göreve başlamıştır.[20] 25 Haziran 2021’de eski Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Sera Kadıgil, yaptığı açıklamayla partiye katıldığını resmen duyurmuştur.

2020 yazında seçim yeterliliği kazanan Türkiye İşçi Partisi’nin, 2023 yılında yapılması planlanan genel seçimlerde yer alacağı belirtilmiştir.[22] Seçimlere sol, demokrat ve ilerici hareket ve partilerin oluşturduğu bir ittifakla girmeyi önceleyen TİP, bu ittifakın oluşturulması için yapılan toplantılarda yer almış, HDPEMEP, Emekçi Hareket Partisi (EHP), TÖPSMF ve Halkevleri ile bir araya gelmiştir.[23] Potansiyel Üçüncü İttifak’ın, Millet ve Cumhur İttifakı‘na alternatif olmasını öngören parti, ilkeleri ve tutumlarıyla uyacak bir ortak aday çıkması durumunda, bu adayı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekleyebileceğini belirtmiştir. Erkan Baş, bu ittifakın “yeniden kuruluşu” temsil edeceğini belirtmiş ve ittifak sayesinde siyasetin dışına itilen “milyonlarca işçinin, köylünün, gencin, kadının, LGBT‘lerin, yoksulların, yok sayılanların, KürtlerinAlevilerin” etkin rol alabileceği bir yapıya ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.

Türkiye İşçi Partisi, Türkiye‘de kapitalizm yerine, sosyalist bir sistemin kurulmasını önermekte ve neoliberalizm karşıtı bir tutum almaktadır.[24] Programını Marksizm teorisi üzerine inşa eden parti, aynı zamanda sol popülist bir eğilime sahiptir.[25]

Mehmet Ali Aybar liderliğindeki ilk dönem TİP‘in politikalarına yakın olup aynı zamanda Behice Boran döneminin politikalarından da beslenmektedir.[26] Laiklikcumhuriyetçilik ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konular partinin tutum ve politikalarında önemli yere sahiptir.[27] TİP, tarikat ve cemaatlerin kamu hizmetlerinden alıkonulması ve toplumsal hayatta yer almaması görüşüne sahiptir.[28] Parti tüm Türkiye gençliği için parasız, eşit, bilimsel ve laik bir eğitim sistemi öngörmekte ve tarikat ve cemaatlere ait yurt, ev ve okulların da kamulaştırılmasını önermektedir.[29] Elektrik, su, doğal gaz ve internet gibi temel hizmetlerin kamulaştırılması ve bu hizmetlerin kar amacı gütmeden topluma sunulmasını talep etmektedir.