Unvan

Gazi

Doğum Tarihi

1962

3171

kez görüntülendi

Yusuf Ziya Çol Kimdir?

Yusuf Ziya Çol 1962 yılında doğmuştur. İlkokul , ortaokul , lise öğrenimini Ordu ilinde tamamlamaya müteakip 1983 yılında KARA HARP OKULU’DAN Teğmen rütbesi ile mezun olduktan sonra Jandarma subayı olarak ülkemizin çeşitli yerlerinde komutanlık görevlerinde bulunmuştur.

Bulunduğu her görevde Türk milletinin mayası olan Mehmetçik ile omuz omuza olmuş, vatandaşlarımızı da her türlü sorunuyla yakinen ilgilenmiş ve vatandaş sevgisi ile yoğrulmuştur.

Gazi Binbaşı Yusuf Ziya ÇOL özellikle bölücü terörün en yoğun olduğu
yıllarda Güneydoğu Anadolu bölgemizde bizzat terörle mücadelenin içinde yer almış ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğrunda canı pahasına görev yapmıştır. Yusuf Ziya ÇOL bu görevler sırasında Diyarbakır bölgesinde meydana gelen çatışmalarda gözünden yaralanmış geçirdiği ameliyatlara ve iyileşmeye müteakip aynı bölgeye gönüllü olarak tekrar gitmiş meydana gelen başka bir çatışmada iki bacağı ve sol kolundan ikinci kez yaralanmıştır.

Gazi Binbaşı Yusuf Ziya ÇOL halen kolunda mermi çekirdeği taşımaktadır. Bu üstün görevlerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Devlet Övünç madalyası
Sayın Genelkurmay başkanımız tarafından: Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile ödüllendirilmiş olup çok sayıda başarı belgesine sahiptir.

Gazi Bnb. Yusuf Ziya ÇOL sözü ve özünün yanı sıra bizzat kanını akıtarak ülkemizin bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve refağı için hayatını iki kez ortaya koymuş büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün kurup yücelttiği Türkiye Cumhuriyeti sevdasıyla yoğrulmuş kahraman evlatlarımızdan biridir.

Sayfalar: 1 2