Unvan

Yazar

Doğum Tarihi

20 Kasım 1967

Şehir

İstanbul

Burç

Akrep

1864

kez görüntülendi

Teoman Yakupoğlu Kimdir?

Fazlı Teoman Yakupoğlu 20 Kasım 1967 yılında İstanbul’da doğdu. Ataköy Lisesi’ni bitirdi. Lisans öğrenimi için Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’ne kaydoldu ve bu bölümü bitirdi. Sanatçı müzik kariyerine 1986 yılında kurduğu Mirage adlı grupta vokal yaparak başladı. Grubun dağılmasından sonra ise Mavi Sakal, Indians, Black Rose, Işığın yansıması gibi gruplarda çalıştı ve sonra müzik kariyerine solo çalışmalarıyla devam etti.

1996 yılında Roxy Müzik Yarışmasında Teoman’ın söylediği ‘Ne Ekmek Ne De Su’ şarkısı (müzik: Barlas, söz: Barlas – Teoman), En İyi Beste Ödülü’nü alırken ‘Yollar’ şarkısı da En İyi Söz Ödülü’ne layık görüldü. Sanatçının ilk albümü “Teoman” 1996 Ekim’inde çıktı daha sonra sırasıyla; “O”, “Onyedi “, “Gönülçelen”, “Teoman 2003 -Kırmızı albüm-“, “En güzel hikayem”, “Renkli rüyalar oteli”, “İnsanlık halleri” albümlerininin yanısıra, remiks albümleri de yayınladı.

Kendi kurduğu Procekts Film-Müzik şirketiyle diğer gruplarla prodüktör ve plak şirketi sahibi olarak çalıştı halen çalışıyor. Bu şirket bünyesinde yönetmen olarak kendi kliplerini çekiyor.

Müziğin yanısıra sinema alanında da çalışmaları bulunan Teoman, “Mumya Firarda -2002-” ve “Romantik -2007-” filmlerinde rol aldı. 2005 yılında gösterime giren “Balans ve Manevra” filminin senaryosunu, müziklerini yazdı, yapımcılığını, yönetmenliğini yaptı ve başrollerden birini üstlendi.

Bazı gazete ve dergilerde köşe yazıları yazdı halen yazıyor. 28 Mart 2010’da Açık Radyo’nun Dinleyici Destek Projesi Radyo Şenliği kapsamında özel bir program gerçekleştirmiş ve alternatif medyaya destek vermiştir.

2000 yılında Altın Kelebek en iyi pop sanatçısı ödülünü aldı.Türkiye’nin en iyi şarkı yazarlarından kabul edilen Teoman’ın albümlerindeki şarkıların bir çoğunun söz ve müziği kendisine ait. Sanatçı; “En İyi Şarkıcı”, “En İyi Söz Yazarı”, “En İyi Albüm”, “Yılın Sanatçısı”… gibi kategorilerde sayısız ödülün de sahibi.

Film müziği albümleri
Balans ve Manevra
Romantik

Düetleri
İki Yabancı (2000), Zamparanın Ölümü (2001), Mevsim Sonbahar (2002), En Güzel Hikayem (2004), Aşk Kırıntıları-Taş Bebek-Zehr-i Zakkum (2007), Kal -Arsız (2009)