Unvan

Diplomat

Doğum Tarihi

15 Mart 1948

Ölüm Tarihi

19 Ağustos 2003

Ülke

Brezilya

6181

kez görüntülendi

Sergio Vieira de Mello Kimdir?

Bağdat’taki BM merkezine yönelik bombalı saldırıda hayatını kaybeden BM Irak Özel Temsilcisi Brezilyalı Sergio Vieira de Mello, diplomatik kariyerinin 33 yılını BM için harcamış bir diplomattı.

15 Mart 1948’de Brezilya’da doğan De Mello, Irak’a atanmadan önce BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından Mary Robinson’un yerine BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevine getirildi. Irak savaşından sonra geçici olarak BM Irak özel temsilciliğine atandı. 19 Ağustos 2003 tarihinde Bağdat’taki saldırıda hayatını kaybeden Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Sergio Veira De Mello, Kıbrıs da dahil, dünyanın birçok sorunlu bölgesinde görev yapmıştı.

Brezilya vatandaşı olan De Mello, 1969 yılında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bünyesine katıldı. Sonraki yıllarda dünyanın birçok sorunlu bölgesinde görev yapan De Mello’nun ilk görev yeri, 1971’de bağımsızlığını kazanan Bangladeş oldu. De Mello, 1974’te, Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında mültecilerle ilgili çalışmalarda bulunmak üzere, Ada’da görevlendirildi. Sonraki yıllarda sırasıyla Mozambik, Peru, Lübnan, Kamboçya ve eski Yugoslavya’da görev yapan De Mello, 1998’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcılığı’na atandı.

Bir yıl sonra Birleşmiş Milletler Kosova Özel Temsilciliği’ne atanan Brezilyalı diplomat, 2002’de, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne getirildi. Son olarak, Mayıs 2003’de, geçici olarak Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilciliği’ne atanan De Mello’nun çözümlenmesinde görev aldığı uluslararası sorunlar arasında Doğu Timor ve Kosova da bulunuyordu.

BM Sözcüsü Fred Eckhard, “De Mello ile son ana kadar cep telefonu aracılığıyla temas halinde olduklarını, ancak özel temsilcinin son bir saat içinde telefona cevap vermemesiyle umutların tükendiğini” söyledi. “De Mello, BM’deki en kabiliyetli ve başarılı diplomatlardan biriydi” diyen Eckhard, ölümünün, insani yanı dışında BM açısından da büyük bir kayıp olduğunu ifade etti.

Eckhard, “harcanan çabaların De Mello’yu enkaz altından zamanında çıkartmaya yetmediğini” de kaydetti. De Mello’nun ölüm haberinin New York’taki BM merkezine ulaşmasından sonra BM bayrağı yarıya indirilirken, bina dışındaki direklerde asılı bulunan 191 ülkenin bayrakları da saygı gösterisi olarak toplatıldı.