Unvan

Mucit

Doğum Tarihi

18 Temmuz 1814

Ölüm Tarihi

10 Ocak 1862

Burç

Yengeç

2622

kez görüntülendi

Samuel Colt Kimdir?

19 Temmuz 1814 tarihinde Hartford ABD’de doğdu. Ateşli silahlar tarihinde hâlâ en ünlü olma niteliğini koruyan tabancalar, onun buluşudur. Colt’un babası işadamıydı; Ware’de (Massachusetts) ipekli dokuma işiyle uğraşırdı.

Ateşli silahları az çok tanıyacak biçimde yetiştirilmiş olan’ Samuel Colt’un bilime yatkınlığı vardı ve ipek dokuma üretimindeki makinalaşma ona etkileyici geliyordu. Bu konudaki yeteneğini, ilk kez, yakınlarındaki Ware gölünde, bir sal’ı «havaya uçurarak Colt, Kalküta’da, Elisha Collier tarafından yapılmış bir toplu tabanca (revolver) gördü. Mekanizması ilkel ve yetersizdi. Gemiye döndüğünde, çapayı yukarı çekmeye yarayan mandal ve dişli mekanizmasına bakarak, Collier’inkinden daha iyi işleyen bir tahta tabanca yaptı. Yurda döndüğü zaman, babasının desteğini de sağlayarak, tabanca yapımına başladı. Bu iş için gerekli parayı kazanma amacıyla gezici bir gösteri düzenledi ve güldürücü gazın etkilerini sergiledi.

1835’te revolver tasarımını tamamlamıştı. Önce İngiltere ve Avrupa’da, ertesi yıl da A.B.D’nde patent aldı. Patterson’da (New Jersey), Patterson Silah Üretimi Şirketi’ni kurdu ve 36 kalibrelik beşpatlar üretmeye başladı. Colt bu silahın seri üretimini gerçekleştirmeyi ummuştu; ama makina için ‘gerekli yatırıma yeterince destek bulamadı. Elle yapılan silahlar ise pahalı oluyor ve kısıtlı sayıda sipariş alınabiliyordu Şirket bu yüzden 1842’de iflas etti.

Sayfalar: 1 2