Doğum Tarihi

1954

Ölüm Tarihi

16 Kasım 2011

1850

kez görüntülendi

Ruslan Ahtahanov Kimdir?

1954 yılında doğdu. 1995 yılında kurulmasında görev aldığı Demokratik İlerleme Partisinin Başkanı seçildi. Çeçenistan’daki Savaş yıllarında çok sayıda savaş karşıtı eylem düzenledi. Çeçen liderler Cevher Dudayev ve Aslan Mashadov dönemlerinde Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı oldu.

1997 yılında Groznı’da kaçırılarak 47 gün esir tutuldu.

Yedi adet kitabı bulunan Ahtahanov, ilk şiirlerini esir tutulduğu zamanda yazmaya başladı.

Esir tutulduğu döneme ait hatıralarında Ahtahanov, “Bazen bizim tahmin ettiğimizden daha korkunç olan gerçeklik, bana, acılı halkımın trajik tarihinde yol gösterici olma fırsatı sundu. Esir tutulduğum 47 günde, boğucu zindanda otururken, Yüce Allahım benim elime kalem sıkıştırarak bundan sonra kendi topraklarım ve halkım hakkında yazmamı istediğini hissettim” diyerek yazmaya nasıl başladığını anlattı.

Şiirlerinin ana temasını vatanı ve halkı üzerine kurduğu “Dünyaya kahramanlar bahşeden Çeçenistan’la gurur duyuyorum” kitabı yayımlandıktan sonra Rusya Yazarlar Birliği üyeliğine seçilen Ahtahanov’un, “Rus ve Dünya tarihinde Çeçen İzi” adlı kitap serisi de bulunuyor.

58 Yaşındaki Çeçen şair Ruslan Ahtahanov, 16 Kasım 2011 Salı günü gece Moskova’nın kuzeybatısında bulunan evi önünde otomobilinden çıktığı anda kimliği belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğradı.