Doğum Tarihi

1974

Şehir

Manisa

6783

kez görüntülendi

Özgür Özel Kimdir?

Özgür Özel, 1974 yılında Manisa’da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesi’nde orta ve lise öğretimini, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında serbest eczacılığa başlayan Özel, Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında bir dönem Genel Sekreterlik ve iki dönem Oda Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve Başkanlığı görevlerini yürüttü. Eczacı Özgür Özel, Oda Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği sosyal ve çevre projeleri ile çeşitli ödüller aldı. Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üyeliği ve Türkiye delegeliği bulunan Özel, 163 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği yapmıştır.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İli Delegesi olarak görev yaptı. 2007 yılı ve 2009 yılı Aralık aylarında yapılan seçimlerde Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetine seçildi. Türk Eczacıları Birliği’nde bir dönem Saymanlık, iki dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü. 10.03.2011 tarihinde Milletvekili Adayı olmak üzere görevinden istifa etti. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçildi. Şu anda yürüttüğü görevler: -TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi -CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu Üyesi -CHP Üniversite Öğrencileri Komisyonu Üyesi -CHP Osmaniye Fahri Milletvekilli -CHP Zonguldak Denetmen Milletvekilli

Anne ve babası emekli öğretmen olan Özgür Özel, Ecz. Didem Özel ile evlidir ve İpek adında bir kızları vardır.

30 Mart 2014 Yerel Seçiminde CHP’den Manisa Belediye Başkan Adayı oldu ama seçilemedi.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde CHP’den Manisa milletvekili olarak seçildi. Milletvekilliği döneminde TBMM Sağlık Komisyonu ve CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu üyesi oldu.

Özgür Özel, 24 Haziran 2015 tarihinden günümüze Cumhuriyet Halk Partisi grup başkan vekilliği görevini sürdürmektedir.