Unvan

Enstitü Başkanı

Doğum Tarihi

23 Ağustos 1976

Şehir

Bursa

Burç

Aslan

5813

kez görüntülendi

Orhan Samast Kimdir?

1976 yılında Bursa Mudanya’da doğdu. İlk, orta ve Lise öğrenimini Mudanya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden mezun oldu.

Özel sektörde bilişim ve İnternet teknolojileri alanında üst düzey yöneticilik yaptı. Bilişim teknolojileri, E-yayıncılık, E-ticaret, Multimedya ve portal teknolojileri alanlarında bir çok projede görev aldı.

Ülkemizde İnternet’in gelişmesi ve ilgili teknolojilerin yaygınlaşması için gönüllü olarak bir çok panel ve konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’nin en kapsamlı biyografi bankası olan Kim Kimdir? Biyografi Bankası‘nı 1998 yılında kurdu.

2003 yılında Türkiye’nin ilk Kültür Sanat Mağazası olan Ottoman Store’u kurdu.

2004 yılında Pcnet Dergisi tarafından yapılan Web Yarışması’nda jüri üyeliği yaptı.

İlki 2006 yılında gerçekleştirilen Ulusal E-imza Sempozyumu’nun organizasyonunda Danışma Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Türk şirketlerinin kabiliyet ve kapasiteleri konusunda bir farkındalık yaratılması amacıyla yapılması planlanan SİNERJİTürk Konferansı Danışma Kurulu üyesidir.

Her yıl gerçekleştirilen Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı Danışma Kurulu üyesidir.

Osmanlı Tarihi Bilgi Bankası, Atatürk Bilgi Bankası, Çanakkale Savaşları Bilgi Bankası, E-imza Portalı İçerik ve Proje koordinatörlüğünü yaptı.

3 ayda bir yayınlanan, hakemli ve akademik bir yayın olan Uluslararası İlişkiler Dergisi‘nin kurucuları arasında yer aldı ve Genel Koordinatörlük görevini yürüttü.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen Uluslararası İtibar Yönetimi Konferansı Düzenleme Kurulu Başkanıdır.

İtibar Yönetimi Enstitüsü (İYE) Yönetim Kurulu Başkanıdır.

AK Parti Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 16 Aralık 2021 tarihinden itibaren AK Parti Mudanya İlçe Başkanı olarak görev yapmaktadır.

7 Mart 2023 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla resmen kurulan Türk İnternet Medya Birliği TİMBİR‘in kurucuları arasında yer aldı.

TÜRKSAT Kablonet Yatırımcı Firma Tesis Teknoloji yetkilisi olarak görev yapmaktadır.

Evli ve 3 çocuk babası olan Orhan Samast’ın iki kitabı bulunmakta olup İtibar Yönetimi, İletişim, Yeşil Şehirler üzerine farklı dergilerde yazıları yayınlanmıştır.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi gibi çok sayıda üniversitede davetli olarak ders vermiştir.

.tr Ulusal Koordinasyon Kurulu üyesi
E-İmza Ulusal Koordinasyon Kurulu üyesi
E-Ticaret Koordinasyon Kurulu üyesi
Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği kurucu üyesi
ATAF Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyesi
Uluslararası İlişkiler Konseyi Üyesi
Uluslararası İtibar Yönetimi Konferansı Düzenleme Kurulu Başkanı
Yeşil Şehirler Zirvesi Düzenleme Kurulu Başkanı