Unvan

Belediye Başkanı

Doğum Tarihi

1921

Şehir

Manisa

Ülke

Türkiye

1455

kez görüntülendi

Orhan Ocakoğlu Kimdir?

1921 yılı Eylül ayında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde doğmuştur. Babası Mehmet Kamil Bey fetihlerle Rumeli’ye geçmiş bir aileye mensuptur. 93 Harbinde İstanbul üzerinden Anadolu’ya geçip ailesi ile Ege’nin Saruhan ili’ne – Manisa’ya yerleşmiştir. Ziraat Bankası Demirci şubesindeki memuriyetinden bankanın Alaşehir Şubesi yöneticiliğine atanmıştır. Bankacılık mesleğinde çalışmalarını sürdürürken İşgal güçlerinin Turgutlu- Alaşehir güzergahında ilerlemesiyle sorumlusu olduğu maddi zimmeti , banka kasasındaki altın – para mevcudu Balıkesir üzerinden Ankara’ya. Milli Mücadele önderlerine göndermiştir.

Milli Mücadeleye katılan , Alaşehir Kuva-i Milliye gurubunda ve Alaşehir Kongresinin düzenlenmesinde yararlıklar gösteren Mehmet Kamil Bey İstiklal Madalyası sahibidir.Ulusal Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanması ve Cumhuriyet döneminde bankacılık çalışmalarını sürdürürken , Ege bölgesinde faaliyette bulunan yabancı bir kuruluşun Alaşehir sorumluluğunu üstlenmiştir. Annesi Saadet Hanımdır.Nigar , Nihal , Erdem isimlerinde üçkardeşi olmuştur.

İlk öğretimine Alaşehirde başlamış – İstanbul Robert Kolej’de eğitimi sürdürmüştür. Askerlik görevini Çanakkale ve Muğla’da yapmıştır.

Manisa’nın Turgutlu ilçesine yerleşerek zirat ve ticaret yapmıştır. 1946 yılında kurulan DP’nin Manisa ve Turgutlu’da teşkilatlanmasında aktif rol almış , Turgutlu’da kurucu ilçe Başkanı olmuştur.

Robert Kolej’den tanıdığı İstanbullu Çolakzade ailesinin mensubu Sevim Hanım ile evlenmiştir. Turgutlu ilçesinde ve Manisa’da , Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclis üyeliği yapmıştır.

Aydınlı yörük asıllı bir aileye mensup , milli mücadeledeki görevleri sonrası yerleştiği İstanbul’da adliye’de çalışan Ahmet Saatçi’nin kızı Mübeccel Hanım ile ikinci evliliğini yapmıştır.

Turgutlu’da Belediye Başkanlığı yapmıştır. 1957 seçimlerindeManisa Milletvekili seçilerek 11. Dönem T.B.M.M’de yer almıştır.
T.B.M.M Ziraat ve İçişleri komisyonlarında üyedilik yapmıştır. T.B.M.M ‘nin uzak doğu ülkelerini ziyaret eden heyetinde ve T.B.M.M adına Güney Kore’yi ziyaret eden ilk parlemanto heyetinde yer almıştır.

Milletvekilliği 27 Mayıs 1960 ihtilali ile sona ermiştir. Yüksek Adalet Divanı isimli Mahkemenin yargılama yaptığı Yassıada’da 1,5 yıl kalmıştır. Kararlar sonrası ne tahliye edilmiş nede Kayseri”’ye gönderilmiş , yargılaması yapılacağı açıklanan ”Uşak olayları” davası sanığı olarak İstanbul’da tutulmuştur.
Tahliyesini takiben ailesi ile birlikte Baba memleketine Manisa’nın Alaşehir ilçesine yerleşmiştir.
Halen , İstanbul’da yaşamaktadır.

Alev, Samet , Saadet , Deniz , Ufuk ve Mustafa’nın babasıdır.10 torunu ,1 torununun torunu vardır.
2004 yılında eşini kaybetmiştir.

İngilizce bilmektedir.